АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
Остава неясен въпросът дали това ще доведе до консолидация на банковия сектор.Финансовото състояние на банките в Южна Европа е все още отлично и надхвърля очакванията на анализаторите.
Таксите за паспорти и шофьорски книжки ще се увеличат средно с 40 на сто. За паспорт за три години, необходим на гражданина за пътуване в чужбина, от следващата година ще трябва да се плаща около 235 долара (8 000 турски лири) вместо сегашните 163 долара.
Това означава, че финансовият резултат е с 14 млн. лева по-висок спрямо първите девет месеца на 2023 г. Годишният темп на растеж на печалбата на банките на българския пазар се забавя спрямо август, когато бе отчетен ръст от 4,3 на сто до 2,4 млрд. лева.
Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Към 30 юни, което е със 130 млн. лв. (7,7 процента) повече спрямо тази за първото шестмесечие на 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ и публикувано на интернет страницата на централната банка.
Възвръщаемостта на активите на банковия сектор възлезе на 2,03 процента към края на юни, а възвръщаемостта на собствения капитал беше 17,17 процента (при 2,09 процента и 18,36 процента към 30 юни 2023 г.).
Според проучвания на мюнхенския институт "Ифо" (ifo) се посочва, че през септември 32,9 процента от компаниите, които водят преговори за кредит, съобщават за сдържаност от страна на банките, като това в най-високият дял от седем години. През юни той е бил 27,1 на сто.
За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.