АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Трите страни с най-ниска средногодишна инфлация в ЕС през декември са Литва с 0,9 на сто, Финландия с 1 на сто и Италия с 1,1 на сто, сочат още данни на Евростат.
Миналия месец Европейската комисия обяви, че е изплатила шестия транш на Италия по нейния Национален план за възстановяване и устойчивост на стойност 8,7 милиарда евро. От тях 6,9 милиарда евро са под формата на заеми, а 1,8 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства.
Освен увеличаване на туристите от съседните страни за 2024 г. Албания отчита растеж на западноевропейските пазари като Италия, Германия, Франция и Великобритания и разширяване на картата на далечните пазари и повече посетители от тези региони.
Най-големи излишъци са в : Германия (+53,8 млрд. евро), Нидерландия (+26,7 млрд. евро), Ирландия (+23 млрд. евро), Испания (+15,7 млрд. евро), Дания (+14.9 млрд. евро), Италия (+10,5 млрд. евро) и Швеция (+8,2 млрд. евро). Най-големи дефицити са в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). За България за 1,6 млрд. евро излишък.
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
През ноември 2024 г. България е била на първо място сред страните от ЕС, за които са предоставени данни, по месечен ръст на цените, на които промишлените компании предлагат своята продукция. Те са се повишили с 4,9 на сто спрямо октомври 2024 г., когато е отчетен спад от 2,9 на сто спрямо предходния месец.
Франс прес отбелязва, че санкциите се налагат заради продажба на оръжие на Тайван. Ограниченията за износ се отнасят за 28 американски компании, включително няколко подразделения на "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin), "Рейтиън" (Raytheon) и "Дженеръл дайнамикс" (General Dynamics).
През последните две години няколко български компании от сферите на високите технологии и софтуерния инженеринг, аутсорсинга и др. успяха да стъпят на египетския пазар, откривайки десетки работни места.
Водещите страни производителки през 2023 г. са Италия, Франция и Германия със съответно 638 милиона литра, 312 милиона литра (224 милиона литра шампанско и 88 милиона литра пенливо вино) и 263 милиона литра. След тях се нареждат Испания (206 милиона литра) и Португалия (25 милиона литра).
Големите европейски петролни компании ограничават инвестициите си в зелена енергия. Програмата за климата се проваля. Ню Йорк ще глоби дружества за изкопаеми горива със 75 млрд. долара. Избирането на Тръмп е важен фактор.