АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7 %), след САЩ (42,3 %), но изпреварва Китай (17,1 %), Япония (8,3 %) и държавите от останалия свят (13,6 %).
Високотехнологични компании, като Enduro Sat, Chaos Group и SiteGround се утвърдиха в различни сегменти на пазара, докато при хотелите големите хотелски групи традиционно растат чрез придобивания.
Китайските влакове, достигащи 1000 км/ч (повече от скоростта на звука), ще поддържат 5G. Тестването на прототипи на такива експресни влакове, които ще се движат на магнитна левитация във вакуумни тръби, започнаха от държавната China Aerospace Science and Industry Corporation и правителството на провинция Шанси, съобщават руски медии.
16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
Обемът на търговията със стоки на Китай с останалия свят достига 39,79 трилиона юана (5,6 трилиона долара). Износът е нараснал с 6,7 на сто до 23,04 трилиона юана през първите единадесет месеца на годината, докато вносът се е покачил с 2,4 на сто до 16,75 трилиона юана.
Това е 15% данък за големите международни компании, работещи в страната, който трябва да влезе в сила от януари. Това съобщи министерството на финансите на фона на усилията за увеличаване на непетролните приходи в бюджета, предаде Ройтерс.
Най-добрата железопътна компания в Европа е италианската "Трениталия" (Trenitalia). Това посочва Европейската федерация за транспорт и околна среда, която публикува днес класация на 27 компании, оценени по различни критерии като цена и надеждност. На последно място е "Евростар" (Eurostar).
Приходите от продажби на електроуреди по програмата за стимулиране на потреблението и замяна на стари уреди и оборудване достигнаха 201,97 милиарда юана (около 28,11 милиарда щатски долара), според данни на Министерството на търговията.
Казахстан е водещ световен производител на уран (с дял от 43%) и третият по големите доставчик на обеднен уран за ЕС, но изпитва сериозна липса на електроенергия за вътрешното си потребление. Москва също участва в надпреварата за изграждането на електроцентралата чрез държавната си компания "Росатом", както Китай и Южна Корея.