АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. те са 11,8 на сто, най-висок е делът на в Нидерландия - 30,6 на сто, следвана от Италия - 20,8 на сто и Малта - 19,8 на сто. Най-нисък е той в Румъния - 1,3 на сто, Ирландия - 2,3 на сто и Финландия - 2,4 на сто. България е с 5%.
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Полша ограничи сметките за електроенергия за уязвимите потребители през 2022 г., за да намали ефекта от растящите енергийни цени, и изплаща компенсации, за да компенсира разходите на енергийните компании. Мерките са в сила до края на тази година, напомня агенцията.
25 български се нареждат сред 500-те най-големи фирми в региона на Централна и Източна Европа, което отрежда на страната ни шеста позиция в това отношение сред всички 12 държави, обхванати от анализа.
Близо половината от всички производствени компании (47,7 на сто), участвали в допитването през октомври, съобщават за липса на поръчки. Най-засегнати са фирмите от основните производствени сектори като машиностроене, металургия и електротехническа промишленост.
Най-големите компании за хранителни стоки и напитки в света продават по-малко здравословни продукти в страните с ниски доходи, отколкото в тези с високи доходи, се посочва в нов доклад. Продукти, продавани от компании като "Нестле" (Nestle), "ПепсиКо" (PepsiCo) и "Юниливър" (Unilever), са оценени като част от глобалния индекс, публикуван от "Достъп до инициатива за хранене", първият от 2021 г.
Общо 19 международни компании заявиха интерес за участие в обявения от „Булгаргаз“ ЕАД търг за доставка на втечнен природен газ за месеците януари и февруари 2025 година на терминала в гр. Александруполис, Гърция, съобщиха от дружеството.
Настоящото ниво на фалити на компании се дължи на няколко фактора, като постоянният икономически спад съвпада с рязко увеличените разходи за заплати и енергия, обобщава Щефен Мюлер, ръководител на изследването на несъстоятелността в института.
Еврокомисията е изпратила въпросници относно двете компании до търговци на дребно и доставчици на платежни услуги през септември, давайки им срок до октомври да отговорят.
Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.