АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За да намали бюджетния дефицит до 7% от БВП, новото румънско правителство прие мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
Програмата за компенсации на небитовите клиенти от 180 лева за мегаватчас ще бъде предложена за удължаване с още три месеца. Това удължаване е съобразено със срока на т.нар. "удължителен закон за бюджета", който също ще действа за три месеца. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.
Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.
Субсидираният билет за обществения транспорт е известен като Deutschlandticket и в момента струва 49 евро. От януари 2025 г. обаче цената му ще бъде повишена на 58 евро.
Приходите от продажби на електроуреди по програмата за стимулиране на потреблението и замяна на стари уреди и оборудване достигнаха 201,97 милиарда юана (около 28,11 милиарда щатски долара), според данни на Министерството на търговията.
Повечето българи (71 %, подобно на средното за ЕС) твърдят, че са осведомени за мерките, които могат да предприемат, за да успеят да приспособят своя дом и начин на живот. В същото време, мнозинството (55 %, сравнено със средното в ЕС от 60 %) не са наясно с обществените субсидии или финансовите стимули, предвидени за подкрепа на подобни усилия.
Фактурите за юли и август вече пристигнаха, но въпреки че компенсациите минаха през енергийната комисия и бяха гласувани на две четения в зала от Парламента, на практика такива все още няма, посочват организациите и изразяват разочарование от, по думите им, бездействието на ресорните министри по въпроса.
Разследването ще продължи до февруари, когато могат да бъдат наложени окончателни мита за срок от пет години. ЕС вече наложи временни мита за електрически автомобили, произведени в Китай заради несправедливи субсидии.
Цената на модела "Фиат Гранде Панда" започва от под 25 000 евро за изцяло електрическата версия. Базовият електрически модел според специализирани сръбски медии може да струва около 18 000 евро в Сърбия при обявени държавни субсидии за местния модел от 7000 евро.
Разследването е в рамките на Регламента за чуждестранните субсидии. Причина е придобиването от страна на компанията на едноличен контрол върху базираната в Чехия PPF Telecom Group, част от която е и Yettel.