АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Интервенциите, които България ще прилага през новия програмен период, са седем и предвиждат подпомагане за преструктуриране и конверсия на лозя, за инвестиции в лозаро-винарския сектор, за събиране на реколтата на зелено, за застраховане на реколтата, за информиране в държавите членки, за популяризиране в трети държави и за инвестиции в екологични съоръжения.
Това каза служебният заместник министър председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов след среща на служебния министър-председател Стефан Янев с ръководствата на КНСБ и КТ "Подкрепа".
Максималният размер на разходите за проект или проекти, подадени от един кандидат в рамките на един прием, е до 1,5 млн. лв. Максималният размер на всички разходи по проекти, подадени от един кандидат за целия период на Националната програма, е 4,5 млн. лв.
Максималният размер на финансовата помощ от Европейския фонд за гарантиране на земеделието е до 80 % от разходите за изпълнение на всяка конкретно определена дейност на база определени пределни цени по приложение № 1 от Наредба № 6 от 26.10.2018 г. и технологична карта към инвестиционния проект, сравнени с предоставени три оферти.
Мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ е най – успешно прилаганата мярка от Националната лозаро-винарска програма. Тя присъства и в предходните две национални програми, изпълнявани за периода 2009-2013 г. и 2014-2018 г.
Процентът на реализацияза финансовата 2018 г. е 91,38% с изплатени 46 335 143 лева по обработени и платени 280 заявления за плащане по сключени договори по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя” от програмата. Бюджетът по мярката за тази финансова година е в размер на 50 708 027 лева.
Мярката за преструктуриране и конверсия на лозя ще се прилага и през следващия период на Националната програма за лозаро-винарския сектор като по нея трябва да бъдат преструктурирани поне 8% от всички лозя за страната до края на 2023 г.
Плащанията са по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя” от Националната програма за подпомагане на лозаро – винарския сектор за периода 2014 – 2018 година.
Държавен фонд „Земеделие“ приканва всички одобрени кандидати след получаване на уведомление да заповядат да подпишат договорите си. Определеният със заповед за прием бюджет е в размер на 25 460 448 лв., а одобрената финансова помощ е 19 945 975 лева.
От 9 май, започва прием на заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2014-2018 година.