АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За да се стигне до ликвидация точно в този момент, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи още експертът.
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
Докладът разглежда предизвикателствата, пред които са изправени индустрията и компаниите на единния пазар. Констатациите в доклада ще допринесат за работата на Комисията по нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа.
Спрямо предходната година, страната бележи най-висок спад по отношение на състоянието на инфраструктурата (от 54-то на 59-то място) и бизнес средата (от 62-ро на 65-то място).
Над 275 млн.лв. е заявената подкрепа от кандидатствалите 713 български компании за безвъзмездна финансова помощ по процедурата "Внедряване на иновации в предприятията" по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията", съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР).
Дългосрочните и сложни промишлени разрешителни са тясно място за екологичните и цифрови трансформации на компаниите и глобалната конкурентоспособност на ЕС.
BusinessEurope представи Барометър на реформите. Основните констатации са, че инвестиционната среда в ЕС е по-малко привлекателна отколкото преди три години; цените на енергията са големи, а това е основният двигател на влошаващата се конкурентоспособност.
Това става ясно от годишната рамка на Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" (ПКИП), приета от Комитета за наблюдение. Това съобщават от Министерството на иновациите и растежа (МИР).
Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП) и новата за България Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" 2021 - 2027 (ПНИИДИТ). Това е финансова инжекция от над 1,2 млрд. лв. за първите шест месеца и близо 2 млрд. лв. до края на 2023 г.
Това ще улесни новите инвестиции, ще подобри условията за заетост и в крайна сметка ще доведе до повече иновации, по-висок икономически растеж и повишена конкурентоспособност. Освен това ще допринесе за подобряване на икономическите условия и условията на живот в по-слабо развитите региони.