АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Избраните проекти подкрепят реформи в областта на конкурентоспособността, качеството на публичната администрация, бизнес средата за малки и средни предприятия и адаптиране на енергийните системи към екологичния и цифровия преход.


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Целта е в следващите пет години да бъдат спестени 37,5 милиарда евро с намаляване с между 25 и 35 на сто на изискванията. Намаляването на бюрокрацията е част от целите на ЕК за повишаване на конкурентоспособността.


Изграждането на силна верига от доставчици, подизпълнители и вносители е от ключово значение за повишаване на конкурентоспособността на яхтите, произведени в България. Асоциацията има за цел също да насърчава яхтения туризъм и да популяризира плаването сред българите.


Заемът е част от механизъм за финансиране на стойност 1 млрд. евро, одобрен от ЕИБ в покрепа на националното съфинансиране на проекти по европейските фондове. Финансирането ще укрепи икономиката, ще даде тласък на конкурентоспособността и ще повиши жизнения стандарт в страната. Акцентът ще бъде поставен върху екологични, цифрови и иновативни проекти.


Връщането на ДДС на 20 на сто за достъпа до спортни съоръжения ще се отрази негативно върху конкурентоспособността на българските ски курорти е позицията на трите основни курорта.


Докладът разглежда предизвикателствата, пред които са изправени индустрията и компаниите на единния пазар. Констатациите в доклада ще допринесат за работата на Комисията по нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа.


Европейската комисия одобри нов цикъл от 170 проекти в рамките на Инструмента за техническа подкрепа (ИТП), за да подкрепи държавите членки при разработването и изпълнението на общо 307 реформи през 2024 г., които ще засилят конкурентоспособността, устойчивостта и модернизацията на държавите членки.


Промишленото производство в най-голямата икономика в Европа бележи тенденция на спад от 2017 г. насам, а спадът се ускорява с намаляването на конкурентоспособността.


Споразумението е подкрепено от програмата InvestEU, чиято цел е привличането на повече от 372 млрд. евро допълнителни инвестиции през периода 2021-2027 г. Програмата InvestEU привлича инвестиции за политическите приоритети на ЕС като зеления преход, конкурентоспособността, иновациите и устойчивата инфраструктура.