АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В 243 от ресторантите проверяващите са констатирали некоректно отчитане на ДДС от 9 на сто вместо 20 процента. В 59 от проверените търговски обекти на клиентите не е издадена касова бележка. Това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, което е основание за налагане на санкция, включително "запечатване на обект".


От 7 февруари до 21 март инспекторите на Хърватската държавна инспекция (DIRH) са извършили 1450 проверки за спазване на решението на правителството за ограничаване на цените на дребно и са констатирали нарушения в 392 случая, предаде хърватската агенция ХИНА.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


ЕК не уточни кои компании са обект на разследването, уточни само, че се търсят възможни нарушения на антитръстовото законодателство на ЕС, включително забранено картелиране, търговски ограничения и сегментиране на пазара. Не бе посочено в кои държави членки се извършват разследванията.


От тях от продажбата на е-винетки са 280 994 977 лв., а от тол такси (тол декларации и маршрутни карти) - 589 953 590 лв. Постъпленията от контролната дейност - наложени компенсаторни такси и актове за установяване на административни нарушения, са 28 333 843 лв.


Близо 3.5 средства са постъпили в сметката на Столична община през 2024 г. от наложени санкции на почистващите фирми - 2 343 954 лв. в сравнение с 685 303 лв. за 2023 г. Три пъти са се увеличили и глобите, наложени с фиш на физически и юридически лица за нарушения на територията на цяла София. За 2024 г. те са в размер на 253 540 лв. спрямо 86 020 лв. за 2023 година.


Продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност...


Проверени са 452 ОП на обща стойност 326 605 813 лв. и 1816 договора на обща стойност 255 269 977 лв. Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.


Нарушенията, които са разкрили фискалните инспектори, са: неиздаване на касови бележки, разминаване между маркираните на фискалното устройство суми и наличностите в касата, документите за продажба не отговарят на изискванията и др.


Средствата, които са на стойност 1,04 милиарда евро са били отпуснати от програма за подпомагане на структурно слаби региони. През 2022 година средствата са били замразени заради предполагаеми нарушения, свързани с ценностите на ЕС.