EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Консултантът на АЕЦ „Белене” избран до часове

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Консултантът на АЕЦ „Белене” избран до часове

mail14:30 | 15.11.2010прегледи 641 коментарикоментари 0


Консултантът по проекта АЕЦ "Белене" очакваме да бъде избран след часове. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след среща с форума на българските бизнес лидери, предаде репортер на БГНЕС.
От него искаме няколко неща: първо да осъвременени оценки на финансовия модел на централата, да предложи финансов пакет, да прави маркетинг, да разговаря с инвеститори, подчерта Трайков. За АЕЦ "Белене" има кашони и стаи пълни с документация и всякакви изчисления. "Затова казвам, че проектът не е априори печеливш или непечеливш. Той е такъв в зависимост от това как вярвате, че ще се развива пазарът; от това, на каква цена смятате, че може да се построи централата и от това при какви условия смятате, че ще намерите финансиране", категоричен бе министърът.
Не бихме се съгласили на цена за АЕЦ "Белене" около 7 млрд. евро, защото когато премиерът Борисов говореше за крайна цена той имаше предвид наистина крайна цена, подчерта още министър Трайков.
В сметката се включва базова цена, разходи на собственика, които са около 700-800 млн. евро за инфраструктура и около 500 млн. евро за консултанти плюс лихви. "Значи, ако върнете 1 млрд. 300 млн.евро разходи за собственика и няколкостотин млн. евро за лихви от тези 7 млрд. евро, получава се крайна цена, както ние я разбираме - около 5 и под 5 млрд. евро", посочи министърът.
Реално засега няма ново предложение за централата от руската страна, съобщи Трайков. Ще преговаряме с тях колкото време трябва, ние не бързаме, добави той. До часове ще стане известен консултантът на смесената компания.
За мен кандидат-инвеститор за централата би имало, когато ние сме казали: предлагаме следния процент участие срещу такова и такова финансово участие от ваша страна, посочи Трайков. Такова предложение от наша страна няма, има предварителни разговори и те са в същата графа, както с Македония, Сърбия и всички останали страни, допълни той.
Не мога да коментирам проценти и срокове за цената на газа, но това, което постигнем ще е добре дошло и аз съм по-скоро оптимист, каза Трайков. Прекалено рано е да говорим за споменатото при разговорите на премиера ни с Путин авансово финансиране от руска страна за проекта "Южен поток", смята той. В момента с руската страна сме се споразумели по параметрите за прединвестиционното проучване и сме направили проектната компания, която ще го извърши, напомни министърът. Окончателните инвестиционни и финансови решения ще се вземат в средата на следващата година, добави министър Трайков.
Смятам, че "Южен поток" ще бъде успешен и печеливш за България, каза министърът. Позитивните резултати, според него, са три след визитата на премиера на Русия Владимир Путин в страната ни: създава се нов маршрут за доставка на природния газ, на второ място са значителните транзитни такси, на трето, ще се стимулира икономическата активност, заради инвестиции между 800 млн. евро - 1 млрд. евро, което е около три процента от БВП. Трайчо Трайков се похвали също, че от "Шеврон" са се обадили след посещението си у нас и са изразили задоволство от етапа на разговори, които се водят между двете страни за разработване и добив на шистов газ у нас.
В началото на срещата с бизнес лидерите, Трайков честити поредното тримесечие с положителен икономически ръст от началото на кризата за страната. Тенденциите продължават да бъдат не съвсем еднопосочни, но се надяваме с разумна политика и адекватно поведение на икономическите субекти да продължим по този път, подчерта министърът. Според него сериозно място тук заема повишаването на износа ни, по-специално на промишленото производство - на метали, на нефтопреработвателни продукти и на масла, които формират 60% в сектора.
Държавата може да подпомогне там, където никой друг не може, каза Трайков. Инициативата "Джеръми", която подпомага бизнеса, е безпрецедентно добре структурирана като визия, като организация и предизвиква интерес сред компаниите. Има ангажимент от няколкостотин млн. евро от банки за фирмите кредитополучатели. Трайков се спря на констатациите си от конференцията за аутсорсинг и специално открои инвестицията на HP като припомни, че това не е било лесно, тъй като с компанията са преговаряли 6 месеца. Той се позова на нормативните документи, които са сериозна база за работа у нас - правилникът за прилагане закона за насърчаване на инвестициите и на закона за иновационния фонд, върху който работят в момента и предстои да се разгледа.
Българските компании трябва да разчитат на външния пазар чрез развитие на иновативна зелена икономика, на туризма, на биоземеделието, на индустрия за здравето и човека, посочи министърът. Макар че и сега в структурата на икономиката ни се включват продукти на фармацевтиката, на електрониката. Би било прекомерно да се очаква от нашето министерство да вземаме мерки за пресичане на контрабандата, макар че поддържаме борбата с нея, отговори министърът на въпрос от публиката. Когато са влезли в изпълнителната власт и са започнали процеса около приватизацията на "Булгартабак", Трайков и заместникът му в министерството Евгени Ангелов са си казали, че ако го направят ще са първите министър и заместник-министър, които няма да бъдат уволнени затова, че са стартирали и провели приватизацията на дружеството. "Булгартабак" е заинтересован от намаляването на контрабандата и се организират сериозни действия срещу нея, посочи министърът. Той открои изключителното място на образованието и подготовката на компетентни кадри в България за икономиката - "образованието е № 1", каза той.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg