АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според данни на НСИ за средните купени количества хранителни стоки на домакинство, консумацията на традиционно български и чуждестранни месни деликатеси е константна през годините. Така например за 2021 година консумацията на трайни колбаси е 6,1 кг. на домакинство. За 2022 и 2023 година консумацията намалява до 5,9 кг.
ЕС е световен лидер в производството на вино (60%), потреблението (48%) и експортната стойност (60%). В същото време социалните и демографските промени оказват влияние върху количеството, качеството и видовете консумирано вино. Консумацията на вино е на най-ниското си ниво през последните три десетилетия.
Монголия ежегодно внася над 22 хил. тона пилешко месо, което ѝ струва между 50 и 60 милиона долара и статистиката показва, че консумацията се увеличава с 20% всяка година.
Нарастващото търсене стимулира производството, а в същото време през 2023 г. консумацията на месо на глава от населението се очаква да спадне до исторически минимум.
Статистиката показва, че през зимата консумацията на електроенергия от домакинствата традиционно отбелязва ръст от 30-40% в сравнение с потреблението през септември.
С 19% по-малко е потребената топлинна енергия през февруари 2024 г. спрямо същия период на миналата година. С 32% по-малко е консумацията спрямо студения януари на 2024 г., това съобщи "Топлофикация" София.
Според данните на независимия изследователски институт "Пиеполи" италианците са намалили потреблението на студено пресован зехтин с около една трета до една втора, тъй като цената му в супермаркетите се е покачила от 4 на 9 евро за литър.
Консумацията на бира в Германия продължава да спада, а от това страдат пивоварните, сочат последните данни на Федералната статистическа служба, цитирани от ДПА. През 2023 г. пивоварните са продали 8,4 милиарда литра бира, или с 4,5 на сто по-малко от 2022 г.
Консумацията се е повишила с 60% от 1990 г. до днес. САЩ е водещ вносител на захар - с доставки за 6,48 млрд. долара през 2022 г., почти двойно повече от втория в класацията Китай. В същото време, обаче, консумацията на захар се е увеличила с едва 7% за 30 години, докато при меда скокът е 9 пъти по-голям.
Турция, Сърбия и България заемат челните три места в света по най-голяма консумация на хляб, Украйна и Кипър допълват списъка на петте водещи страни по консумация на хляб съответно с 88 кг, 74 кг и 72 кг годишно на човек. Значително по-ниска е консумацията в други страни от Европа.