АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лошите реколти в Гана и Кот д'Ивоар, двете най-големи производителки на какао в света, тласнаха пазарите към четиригодишен дефицит на доставките, повишавайки световните цени на какаото и шоколада тази година.
Най-високият акциз в ЕС се налага в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро и Франция - 7,45 евро. Най-ниският акциз се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. Следващите най-ниски данъци се налагат в Полша и Хърватия, съответно 2,33 евро и 2,52 евро.
Ето как се разпределя делът на потребление на цигари без български акцизен бандерол във всеки от 20-те града– с най-високи нива над средното за съответните две тримесечия са Ямбол, Пловдив, Бургас, Видин, Хасково и Добрич, а през 2-ро тримисечие са отчетени нулеви нива в Шумен, Асеновград и Перник:
Основните продукти, изнасяни за Япония от ЕС, включват свинско месо, вина и спиртни напитки, пури и цигари, сирене, шоколад и захарни изделия и други преработени селскостопански стоки. ЕС внася основно супи и сосове, зеленчукови продукти, както и храни и зърнени заготовки.
Сред най-често срещаните инциденти са: запалени класически или електронни цигари, отказ за слагане на коланите и прекомерно количество багаж на борда, според МАВТ.
Данните показват, че с най-голям дял сред нелегалните цигари на българския пазар са цигари, чиито опаковки са маркирани за безмитна търговия, следвани от фалшификатите, копиращи известни международни марки.
От началото на войната в Украйна, Босна и Херцеговина се превърна в ключова транзитна страна за контрабанда на оръжие. Противодействието на изнудването и лихварството са сред основните предизвикателства пред Сърбия. Едва малка част от измамите със средства на ЕС в България стават обект на разследване.
Решението, което влиза в сила от юли, е следствие на пилотен проект от миналата година, в рамките на който пушенето беше забранено на четири от десетте градски плажа.
Потреблението на цигари без български акцизен бандерол според традиционното изследване на празните опаковки остава на ниско ниво.
Според данни на НСИ производството на части за автомобили през юни бележи ръст от 68,2% спрямо същия месец на миналата година. Производството на цигари се е увеличило с 58,7% на годишна база, а на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 45,3%.