АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Контрабандата на цигари в ЕС
Европейската комисия предложи нови мерки за борба с контрабандата на цигари, заради която според оценките ЕС губи приходи от 10 млрд. евро годишно, предаде ДПА. Освен че ощетява националните бюджети в период на мерки за бюджетни икономии, незаконната търговия с тютюневи изделия "почти изключително е територия на действие на организирани престъпни групи" и пречи на инициативите срещу тютюнопушенето, отбелязва ЕК.
Китай е основната страна на произход на контрабандни тютюневи продукти, следвана от Обединените арабски емирства (ОАЕ), Виетнам, Малайзия и Русия. Гърция изглежда е "основна цел" за незаконните доставки, според експертите на ЕК. Еврокомисията отбелязва и "значителни" количества цигари, които се произвеждат незаконно в ЕС, като незаконните фабрики се увеличават. През 2011 година се били разкрити девет подобни предприятия в ЕС, които са произвеждали над 9 милиона цигари дневно.
Ключов фактор за контрабандата са огромните различия в цените на цигарите между страните членки на ЕС и техните съседи, достигащи до 4 евро на кутия, според Брюксел.
ЕК предупреди, че има "тънка линия" между пограничните магазини, където се пазарува за лична употреба, и препродажбата на контрабандни цигари. Други въпроси, с които комисията се опита да се занимае, са и хлабавата снабдителна верига, тъй като производителите не са задължени да провеждат внимателни проучвания или да проследяват продуктите си; лошите резултати на митническите власти,
полицията и граничарите; малките санкции, които варират в отделните страни членки до максимум 10 години затвор. Новите мерки, които според плановете на ЕК трябва да бъдат въведени до края на 2015 година, ще "помогнат за по-добрата защита на обществените средства, на здравето на гражданите и законните компании". Еврокомисията призова Европейския парламент и страните членки да последват препоръките й.
Tweet |
|