АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Контрапрезидент ли е Маргарита Попова?
10:33 | 15.05.2014 1358 коментари 0
„Президенстската институция не може да си позволява да персонифицира. Не може в нея да намира упование само една част от гражданите. Тя не може да бъде приватизирана”. Това заяви в „Здравей, България” на Нова тв вицепрезидентът Маргарита Попова по повод определението за „контрапрезидент”, което се появи по неин адрес.
„Моето поведение не бива да води до такива размисли”, категорична бе Попова и обясни, че от срещите й с хората от цялата страна останала с впечатлението, че те харесват нейните принципни послания и се чувстват спокойни, когато разговарят с нея.„Не можем да делим хората на отбори”, заяви вицепрезидентът и обясни, че понятието „контрапрезидент” се появило, когато институцията излязла от своя коловоз по време на протестите през лятото на 2013 г. Тогава се създало и впечатлението, че от президентството се изпращат послания само към една част на населението.Попова поясни, че президентската институция не може да казва кога правителството трябва да подава оставка. „По Конституция не е допустимо тя да казва кога и как да се случват избори, я тя трябва да се стреми да излъчва позитивни послания и да обединява хората”, добави Маргарита Попова. Ето част от интервюто: Маргарита Попова: Това го казвам, защото понятието „контрапрезидент”, което се е появило някъде в публичното пространство, се появи точно тогава, когато институцията излезе от своя коловоз и се създаде впечатлението, че се изпращат послания само към една част от българските граждани.Водеща: Кога беше този момент, за да говорим с факти според вас?
Маргарита Попова: Този момент беше далеч назад във времето.
Водеща: През юни миналата година ли?
Маргарита Попова: Може би юни или може би още по-рано миналата година.
Водещ: Протестите, говорим за протестите?
Маргарита Попова: Може би по време на протестите, но…
Водеща: Вие визирате категоричното разграничение на Росен Плевнелиев от номинацията и избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Маргарита Попова: Не.
Водеща: И снемането на доверието от правителството, за което той говори.
Маргарита Попова: Не. Аз казвам нещо друго – аз казвам, че президентската институция не може да си позволява да персонифицира.
Водеща: Това ли беше направено тогава?
Маргарита Попова: Това беше направено. Това е недопустимо за президентската институция. Президентската институция не може да казва кога правителството трябва да подава оставка, президентската институция не е допустимо по Конституция да казва кога и как да се случват избори. Президентската институция може да излъчва единствено и само обединителни послания, да се стреми да излъчва такива послания, да вплете цялата си енергия, за да обединява хората, а не да разделя.
Водещ: Тоест Плевнелиев стана президент на част от българските граждани с това, че един вид подкрепи протестите и се опълчи срещу правителството - това е тезата? В този момент настъпи разривът.
Маргарита Попова: Така усети една друга част от българските граждани поведението на нашата институция и те изразиха недоволство срещу това.
Водеща: Тоест да уточним – говорим за така наречените „контрапротестиращи”, които започнаха да протестират срещу протестите.
Маргарита Попова: Да, разбира се.
Водеща: Само едно уточнение обаче…
Маргарита Попова: Нещо, което за мен беше много тревожно, нещо, което не биваше да се случва, и нещо, което аз се опитах много деликатно да обясня – че нашата позиция е друга, ние трябва да имаме друго поведение. При нас трябва да може да се огледат всички български граждани.
Водещ: Трябваше ли да мълчите? Защото усещането беше, че това пък е единствената институция, която чува гласа отвън на тези, които са възмутиха от избора на шеф на ДАНС. По-добре ли щеше да е, ако нямаше такива изявления?
Маргарита Попова: Не. След като са се появили други хора, протестиращи на друго място, за мен това е гражданското общество в цялост, това са българските граждани.
Водеща: Говорите за контрапротестиращите. Съмнява ли ви…
Маргарита Попова: Да. Не бива да остават с впечатление, че нашата институция работи и закриля част от българските граждани. Това е недопустимо, не бива да се случва и дай боже да не се случва никога, защото разделението – толкова, колкото ни навреди разделението… „Президентството не е партийна централа, не е място, където групи, групировки и кръгове могат да използват нашата институция, за да се легитимират”, категорична бе тя и отрече да има връзка с партии или групи, за да прави задкулисни неща. Според нея е редно Плевнелиев да излезе и да каже: „Нашата институция е за всички!” Дали обаче нещо противоречи на Конституцията, или не било работа на Конституционния съд. „Важно е нашата институцията да се избави от ниски политически страсти и да излезе елегантно от ситуацията, тъй като сега сме останали на нивото на конфронтацията”, заяви Маргарита Попова. По думите й посланието от президентската институция трябва да бъде следното: „Държавният глава защитава националния интерес”. Причината – в президентската институция няма място за емоции и политически перфекционизъм. „Няма да позволя някой да се легитимира чрез нашата институция”, подчерта тя. Относно работата си като вицепрезидент, Попова заяви, че се чувства добре и я харесва. Запитана дали ще успеят да изкарат докрай мандата си с Плевнелиев, Попова отвърна: „Така сме влезли, така и ще излезем".
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg