АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Конфискации за милиони левове
Ива Стойкова
Икономическо отслабване на организираната престъпност. Това е целта на конфискациите. Общата стойност на имущество, придобито от престъпна дейност, за което Комисията по установяване на имущество придобито от престъпна дейност (КУИППД) е предявила мотивирани искания за възбрани и запори през 2010 г., е 269 169 191 лв. Съдът е уважил тези искания до размера на 268 319 191 лв.
Сравнение с Италия
В Италия пикът на конфискациите е достигнат през 2000-2001 г. След това обаче започва спад, който продължава и след лекото повишаване на броя конфискации през 2004 г.
В България отнемането на имущество, придобито от престъпна дейност е правна иновация, въведена през 2005 г. Ето как стоят нещата по години:
Веднага се налага сравнението, че в Италия се наблюдава намаляване броя на конфискациите, докато тенденцията в България е обратната. В сравнение например с размера на обезпеченото имущество през 2006 г. – 21 771 058 лв., ръстът през 2010 г. е близо 12 пъти по-голям. От началото на своята дейност от 2006 г. до края на 2010 г. общо обезпеченото имущество, придобито от престъпна дейност, възлиза на стойност от 676 424 787 лв.
Италианците имат редица закони, претърпявали през годините допълнения с цел подобряване на ефективността. Практика е конфискация преди присъда. И въпреки това изглежда има отслабване на вниманието спрямо мафията и нейните прояви, за което говорят горните цифри. У нас действащият закон позволява отнемането на имущество да става едва след като съдът осъди проверяваното лице. Нов законопроект, който все още боксува, би позволил „гражданска конфискация“, която може да бъде извършена и след повдигането на обвинение при доказано несъответствие между доходите на лицето и наличното имущество.
Конфискация по региони
В Италия по-голямата част от конфискуваните имоти отива в общините – 78,5 %. Ето какво е регионалното разпределение:
В България ситуацията е следната:
През 2010 г. в България са влезли в сила 11 бр. решения на съда за отнемане на имущество от престъпна дейност в полза на държавата. Налице е нарастване на броя на влезлите в сила съдебни решения със 7 бр. в сравнение с влезлите в сила решения за 2009 г. (4 бр.) или приблизително три пъти повече от предходната година. Изводът е, че тенденцията е към непрекъснато увеличаване, както на броя на производствата, така и на размера на наложените обезпечения. Наблюдава се устойчив растеж спрямо предходните отчетни години. Най-голям брой производства за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност са образувани за лица, които са привлечени в качеството на обвиняеми по чл. 321 от НК (участие в организирана престъпна група) – 31 бр., като в процентно отношение това са 17,5% от общия брой образувани производства през 2010 г.; 42 бр. са производствата по налагане на обезпечителни мерки върху имущество на лица подведени под наказателна отговорност по същия текст – чл. 321 от НК, които представляват 26.4 % от общия брой наложени обезпечителни мерки за 2010 г.
Забележка: В текста са използвани данни от Доклад за 2010 г. на Комисията по установяване на имущество придобито от престъпна дейност и „Антимафия – италианският опит в борбата срещу организираната престъпност”, Център за изследване на демокрацията.
Tweet |
|