АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
МС одобри Годишен отчет за 2023 г. за изпълнението на включените проекти за добив на минерална вода в Плана за действие на държавните концесии за периода 2021 - 2027 г. и за изпълнението на действащите концесионни договори за добив на минерална вода — изключителна държавна собственост, и на концесионния договор за защитена територия - част от Национален парк „Пирин“ - „Ски зона с център гр. Банско“ - обект...
Става въпрос за 198 плажа в цялата страна, които се намират в рамките на мрежата „Натура 2000“. Сред критериите за поставянето на плажовете под особена защита е наличието на важни хабитати, на редки ендемични видове от флората и фауната, значителната им екологична функция за опазването на защитени видове, характеризирането им като важни за биоразнообразието зони, присъствието на съществени екосистеми, които се нуждаят от защита,...
Златодобивната компания „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД ще инвестира 4 млн. лв. през настоящата година в проекти в полза на обществото в Крумовград. Контрактът е подписан между кметът на града Себихан Мехмед и генералният мениджър на компанията в родопската община инж. Любомир Хайнов.
Според новата наредба за подаване на заявление за търсене и проучване или за концесия, както и за прекратяване на концесия инвеститорите ще дължат по 2000 лв., вместо досегашните 1450 лв. Удължаването на срока на предоставени разрешения и концесии ще се таксува с 1000 лв., вместо действащите в момента 700 лв. Таксата за прехвърляне на права и задължения по сключени договори се увеличава от 2500 на 3000 лв.
Само за проучвания, от 2003 г. компанията е вложила над 80 млн. лв. За 2022 г. инвестициите в проучвателна дейност надхвърлят 5 млн. лв. За периода компанията отчита плащания към държавата в общ размер на 43 млн. лв., като малко над 18 млн. лв. е данък върху печалбата, близо толкова - концесионни такси, над 1 млн. лв. - ДДФЛ, и 473 000 лв. - местни данъци. Приносът на “Дънди Прешъс Металс Крумовград“ към БВП на страната е 0,2...
Приходите на канадската златодобивна Dundee Precious Metals в България за първата половина на 2023 г. достигат 260 млн. долара. По-голямата част от тях – около 137 млн. долара – са генерирани от мината в „Челопеч“, а останалите 123 млн. долара – от „Ада тепе“ край Крумовград.
Най-голямата промяна в нов закон е процедурата за предоставяне на концесии и това, че при поискване за търговско използване на морско имущество концесията може да бъде предоставена за максимум пет години.
Канадската златодобивна компания, която е собственик на мините в Челопеч и Крумовград, ще може да придобие 75% от правата върху площта "Иглика" в Югоизточна България, където се правят проучвания за мед и злато.
Най-големият язовир - "Върба", е със залята площ 42,18 дка и завирен обем 65 000 куб. метра. Най-малкият язовир - "Дрен", е със залята площ 8,5 дка и завирен обем 8 500 куб. метра.
"БМФ Порт Бургас", който включва Пристанищен терминал Бургас Изток II и Пристанищен терминал Бургас Запад, работи по две дългосрочни концесии, предоставени от българското правителство.