АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Отчетлив недостиг на валежи се наблюдава в голяма част от ЦИЕ, като зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона. В източните части на Украйна ограничените валежи са попречили на възстановяването на реколтата от лошите условия по време на поникването на растенията.


България тряба да работи за себе си, а не за чужди геополитически интереси. Възможностите за наличие на шистов газ в България са добре оценени и припомни, че има две декларирани открития на шистов газ, за които има заявления за предоставяне на концесия, но това не се е осъществило.


Използваната питейна вода средно на човек от населението се увеличава от 72 литра на денонощие през 2022 г. на 74 литра на човек на денонощие през 2023 г, информират от териториалното статистическо бюро – Североизток.


Текстилната индустрия е един от основните индустриални потребители на вода и източник на замърсяване, като отпадните води от нея са повече от тези от битовите нужди на цялото човечество, се казва в един от последните доклади на Българската асоциация кръгов текстил (БАКТ).


В голяма част от Централна и Източна Европа се наблюдава отчетлив недостиг на валежи. Зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона, което води до възможно намаляване на площта на културите и възстановяване през пролетта.


Само 3% от водата на планетата е сладка, а 2/3 от нея е заключена в ледниците - 12% от населението на света използва 85% от наличната вода, докато 1,2 милиарда души нямат достъп до чиста питейна вода - Консумацията на вода расте два пъти по-бързо от ръста на населението - В Европа само 37% от реките и езерата са в добро екологично състояние, а 29% от подпочвените води са в лошо химическо състояние


През 2023 г. 99.4% от населението на страната е свързано с обществено водоснабдяване. Доставената вода на домакинствата е 250.08 млн.м3, като се отчита незначителен спад спрямо 2022 г. - с 0.4%. Това показват данните на НСИ.


Концесията трябва да бъде обявена съгласно условията на Община Болярово, за които ведомството е информирано. Според решение на Общинския съвет, 85 процента от концесионните такси трябва да постъпват в общинската хазна, уточни кметът.


През януари 2025 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ (+4.6%), „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+2.5%), „Съобщения“ (+2.4%) и „Ресторанти и хотели“ (+2.2%).


Енергията, идваща от Гърция в рамките на това временно споразумение, възлиза на около 30 000 мегаватчаса, което задоволява нуждите на един средноголям български град в най-натоварения диапозон за електрическата система от 16:00 до 22:00 часа вечерта.