АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Достигането на нови, по-големи дълбочини в пристанищната зона ще осигури възможност за безопасно влизане и акостиране на по-големи кораби и е необходима предпоставка за бъдещото развитие на морските терминали.
Те са намалели със 70% на годишна база през третото тримесечие на годината, съобщи онлайн изданието “Ентърпрайс нюз”, позовавайки се на данни на платформата “Портуоч” (PortWatch) на МВФ. Част от морските превозвачи продължават да избягват ключовата търговска артерия заради атаките на йеменските бунтовници хуси.
Една от причините за отчетеното рязко понижение се явяват мащабните поръчки за транспортно оборудване, направени през предходния месец за самолети, кораби, влакове и военни превозни средства.
Един инцидент в източната част на Егейско море през миналата седмица, в който бяха замесени турски и гръцки военни кораби, остави много въпросителни както за действителната му сериозност, така и за истинския ход на събитията и мотивите на участниците в него.
Въпреки че Русия закри тръбопроводите към Европа скоро след началото на инвазията си в Украйна, тя изпраща все повече и повече втечнен природен газ (ВПГ) с кораби до европейските пристанища, възползвайки се от увеличените цени на енергията.
Проект за удълбочаване на акваторията в пристанището ще позволи обработката на кораби с дължина до 260 м, ширина до 32 м, газене до 14,5 м и DWT 80 000 тона.
Атаките срещу товарните кораби в Червено море са принудили много компании да пренасочат корабите си по по-дългия път около Африка.
В целия ЕС хора от всички сфери на живота участват в цифровия преход. Хейго и неговият екип MindChip в Естония разработват автономни кораби и AI „капитани“ с университетите в Талин и Тарту, за да помогнат за събирането на морски данни. Загорка е доброволец в словенска компания за обучение за цифрови инструменти.
Трафикът на контейнеровози в Червено море е спаднал с около 70 процента от средата на ноември заради нападенията на бунтовниците хуси срещу търговски кораби в този регион. Това заяви вчера Ами Даниел, ръководителят на консултантска компания в сферата на морския транспорт, цитиран от Франс прес.
През годината корабостроителниците в Китай са получили поръчки за нови кораби за общо 24,46 милиона компенсирани бруто тона (CGT), или 59 процента от всички нови поръчки в световен мащаб през миналата година.