АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това е Споразумение за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансгранично железопътно тунелно съоръжение, свързващо двете държави. От Министерството на транспорта и съобщенията уточниха, че предложението на българската държава е двете правителства да поемат конкретни и ясни ангажименти за реализацията на граничния жп тунел, който е ключов елемент от Коридор 8.
Целта е да бъдат поети ясни ангажименти и срокове за изграждането на железопътната връзка между България и Северна Македония. Министерството на транспорта и съобщенията, като страна на споразумението, предлага двете страни да пристъпят към реални действия за реализацията на жп тунелно съоръжение, което е железопътната връзка между двете съседни държави.
Преговорите по изграждането на железопътната връзка се превърнаха в параван за политически послания и опит за разрешаване на вътрешнополитически въпроси на нашите съседи, които нямат нищо общо с интереса на двете държави от реализирането на проекта, пишат от транспортното министерство.
Как ще се промени регионалният енергиен пейзаж: Зеленият енергиен коридор GREGY беше представен на Power Summit в София. Предвижда се една трета от зеления енергиен капацитет на GREGY да бъде насочена към България, като електричеството ще бъде достъпно за пренос до Словакия, Унгария и Украйна.
Инвестициите са по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна. Това включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в ход. Работим активно за финализиране на дейностите по изпълнението на проекта за жп връзката с РСМ от около 2,4 км, който е предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
Представителите на ЕИБ и ЕБВР изразиха подкрепата си за това техническо решение и готовността си да съдействат при подготовката и провеждането на тръжната процедура. Коя от страните ще проведе обществената поръчка за изпълнител на тунелното съоръжение, ще бъде решено на последващи разговори с потенциални финансиращи институции.
Двете страни се договориха да водят редовен диалог на високо равнище и да създадат съвместна работна група за Коридор 8, както и съответните министерства да работят за намиране на съгласувано техническо решение за изграждането на трансграничния участък от коридора, се посочва в съобщението.
Превръщането на СМП в ефективна транспортна артерия между Европа, Русия и Азиатско-тихоокеанския регион е сред стратегическите цели на “Росатом“. В момента се разработва и федерален проект за „Голям Северен морски път“ - логистичен коридор от Санкт Петербург и Калининград до Владивосток.
Планира се инициираният от ЕСО проект да свързва електропреносните мрежи на Турция, България, Гърция, Република Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора, с възможност да достигне и до Италия.
Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски каза, че част от проектите, започнати от предишното правителство, не могат да бъдат изпълнени и посочи ж.п. линията, част от Коридор 8, която според него "завършва в задънена улица, в полу-тунел.