АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Анализирани са основните финансови показатели на 16-те най-големи автомобилострителни корпорации в света. Те са продали около 15,5 милиона автомобила от началото на януари до края на март тази година. Това е с около 3 милиона по-малко в сравнение с първото тримесечие на предпандемичната 2019 г.
Нивото на задълженията на публичните корпорации, класифицирани извън сектор държавно управление, през 2022 г. са варирали в широки граници в страните от ЕС. Значителни задължения са регистрирани в Гърция (144,1 на сто от БВП), Нидерландия (93,5 на сто от БВП), Германия (88,4 на сто от БВП), Люксембург (72 на сто от БВП) и Франция (67,5 на сто от БВП).
Междувременно нивото на инвестиции на домакинствата в еврозоната е намаляло до 9,8 на сто през второто тримесечие на годината. Същевременно делът на печалбата на компаниите (нефинансови корпорации) в еврозоната се е понижил до 40,8 на сто.
Около 44 млрд.евро, или 65% от общите инвестиции за опазване на околната среда, са изразходвани както от корпорации, специализирани в услугите за опазване на околната среда, така и от компании, придобиващи технологии и оборудване, намаляващо отражението върху околната среда, произтичащо от техния производствен процес.
Минималната данъчна ставка е една от двете части от глобалната реформа на корпоративния данък, подписана от 138 страни. Целта е да се попречи на големите корпорации да прехвърлят печалбите си към данъчни убежища, а мултинационалните компании да плащат данъци там, където оперират.
Само 11 от най-големите автомобилостроителни корпорации са продали повече нови коли в сравнение с първото тримесечие на 2022 г., докато при останалите 5 е отчетен спад.
40 американски компании, взети заедно, са осъществили 51% от оръжейните продажби на първите 100 корпорации в света. На второ място е Китай с дял от 18 процента. Доста по-назад следват Великобритания с 6,8 процента и Франция с 4,9 процента. Германия има дял от 1,6 процента.
Законопроектът включва ред мерки като понижаване на бюджетния дефицит, намаляване на разходите на гражданите за здравеопазване и противодействие на изменението на климата, увеличаване на данъчното облагане за големите корпорации.
Новите правила вероятно ще се отнасят за 20 големи корпорации, на които ще бъде забранено да прехвърлят разходи на потребителите. Регулаторни органи ще следят дали компаниите спазват правилата.
Предвижда се и създаването на мобилни приложения за потребителите на транспортни услуги. Във финансирането му, за което вече са осигурени 5,4 милиарда евро, участват 15 страни от ЕС и 35 компании. Сред тях са корпорации като "Бош" (Bosch), "Енел" (Enel), "Алстом" (Alstom) и "Даймлер" (Daimler).