EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Корупцията = усещане за корупция

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Корупцията = усещане за корупция

mail07:10 | 05.07.2016прегледи 3383 коментарикоментари 0


Julian Popov, Facebook

Миналата седмица, по време на една конференция край Балчик един поляк си забрави телефона в ресторанта. Беше много покрусен. Започна да разпитва всички участници дали някой не видял телефона му или да е видял някой да го взима. Няколко души му казаха, питай на рецепцията. Той отговаряше: глупости, това е България, кой ще предаде телефон на рецепцията. Всички кимаха, ами да неуместен съвет. Заведох го накрая на рецепцията, където разбира се, той си получи телефона. Напоследък все по-често ми се случва да ме питат много ли е корумпирана България. Запазих си на телефона тази карта, за да си спестя дълги обяснения, които се свеждат до това, че не бих казал, че е по-корумпирана от Гърция, Румъния, Италия или Испания, че всички българи са убедени, че е най-корумпираната и мизерна страна на света, че изглежда и всички чужденци, които не са били в България също така мислят, и че това няма как да не се отрази на индексите, които мерят възприятие, а не транзакции и че когато дойде до личен опит (това показва картата), картината не е така черна. После добавям, че по принцип корупция е много разтеглено и неопределено понятие и хората обичат да спекулират с него. И други неща разказвам, но това е кратката ми рецитация, подкрепена с картинка.

 

Ето обаче и друга гледна точка.

До 2011 година нивата на корупция у нас спадат, но сега отново са 22% засегнати годишно – т.е. милион и триста хиляди такива случаи веднъж годишно, което е много. Данните обяви в предаването "Неделя 150" на БНР Александър Стоянов от Центъра за изследване на демокрацията. Той съпостави актуалните данни за корупцията с тези за криминалната престъпност и най-често срещаните престъпления, жертви на които годишно стават около 10 на сто. За да влязат в пълния им обем всички случаи на корупция в съдебната система е необходим огромен ресурс, коментира изследователят.
Проявите на корупция са канализирани в две големи групи - административна корупция и завладяване на държавата, подчерта Стоянов. Административната корупция включва единични дребни сделки на чиновници с по-нисък ранг, които заобикалят правилата и тези ситуации са безкрайно много. Завладяването на държавата се изразява в по-силни актьори, изградили корупционен щит и корупционни канали, по които си общуват с държавата, допълни той.

Има доста схеми, които изследователите от ЦИД са обобщили така - злоупотреби с обществени поръчки, скрита икономика на неспазване на данъчни закони в легална дейност, данъчни измами, контрабанда, нарушение на митническото и данъчното законодателство, блокиране на институции на контролната система и на правоприлагащи институции, медиен контрол.

В сравнителен план със страните в региона движението на България отбелязва негативна тенденция – в Сърбия процентите са 18, за Хърватия и Турция са 8, в Македония стойностите са като нашите, а Босна, Албания и Черна гора имат най-високи нива на корупция. В Дания стойността е 1%. Александър Стоянов изтъкна, че през 2001-2002 страната ни е стояла най-добре в регионален план и отбеляза, че антикорупционният закон е полезен, но сам по себе си нищо не прави. 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6004