АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Учени от Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН пристигат в Пловдивския панаир, за да демонстрират цивилните приложения на въздушните роботи - дроновете. Това ще се случи от 25 до 28 септември в рамките на 78-ото издание на Международния технически панаир, съобщиха от Панаира.
Турският сондажен кораб от седмо поколение „Абдулхамид Хан“ отплава за Черно море за сондажни дейности в региона. Газовото находище Сакария, открито през 2020 г., е най-голямото, установявано в турски води, и че страната има нужда да увеличи добива от него бързо.
Компанията допълни, че печалбите преди отчитане на лихви и данъци (EBIT) възлизат на общо 847 милиона евро, което е сериозен спад спрямо 1,497 милиарда евро през предходната година, поради ръст на таксите в бизнеса с космически системи.
Тя се намира във Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров" във Варна.
Той е в състояние да провежда проучвания на повече от 10 000 метра дълбочина в търсене на петрол, газ и други полезни изкопаеми. Корабът може да изминава до 15 000 морски мили (27 780 км) и да работи 120 дни, без да се връща в пристанище. Сондите стигнат до 11 000 метра под морското равнище.
Фирма "Антарта" поставя ново начало за производството на оригинална българска космическа храна, която стана хит на изложението и привлече вниманието на посетителите. До момента тя е единствената компания, която е лицензирана да произвежда космически храни у нас.
"Това е един от най-бавно развиващите се проекти, които сме правили, но без съмнение е с най-голямо въздействие върху планетата", казва ръководителят на проекта Джон Купър, който е работил и за тима на Макларън във Формула 1.
Следващият кораб от серията ще носи името "Славянка" и ще влезе в експлоатация още през август, тази година. Останалите ще бъдат доставени през 2024 и 2025 година.
Общият българо-румънски участък на река Дунав с дължина 471 км се характеризира с множество наноси. Често се образуват критични участъци, които затрудняват корабоплаването и понякога са причина за засядане на кораби и товари.
Правилата на ЕС налагат на международните превозвачи определени задължения независимо от вида транспорт: със самолет, влак, автобус или кораб. Ако нещо се случи при превоза, компаниите трябва да осигурят храна, настаняване, възстановяване на платеното и компенсации.