АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На този фон перспективата за по-интензивно включване на ЕС в сателитната надпревара и борба за космически суверенитет повиши акциите на силно задлъжнелите оператори посочени по-горе през последните седмици. От "Файненшъл таймс" обаче отбелязват, че дори и с финансиране от ЕС успехът няма да бъде лесен.


Информацията и кадрите е по-специализирана и задълбочена, и се фокусира върху детайлите на строителството и инженерните предизвикателства пред изграждането на тунел „Железница" - най-високо технологичният тунел в България (засега).


Целта на срещите е да бъдат обсъдени общите предизвикателства в областта на цифровизацията, киберсигурността, конкуренцията и трансатлантическото сътрудничество.


Без опрашването, което пчелите „изнасят на гърба си“, земеделието ще се изправи пред тежки предизвикателства – намалено производство на храни, икономически загуби и криза в снабдяването с основни продукти. Освен това ще се наруши балансът в природата, което може да отключи непредвидими екологични последици.


Това е допълнително финансиране в подкрепа на развитието на критични отбранителни технологии и способности, като се отпускат около 100 милиона евро за всяка от областите като наземни бойни действия, космически, въздушни и военноморски операции, както и енергийна устойчивост и екологичен преход.


Производството на космически кораби и ракети носители в Евросъюза достига своя връх през 2016 г., когато стойността му се оценява 6,24 млрд. евро.


Секторът е под огромен натиск поради няколко глобални фактора, сред които войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултра-бързата мода. Заедно те са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.


Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.


Учени от Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН пристигат в Пловдивския панаир, за да демонстрират цивилните приложения на въздушните роботи - дроновете. Това ще се случи от 25 до 28 септември в рамките на 78-ото издание на Международния технически панаир, съобщиха от Панаира.


Компанията допълни, че печалбите преди отчитане на лихви и данъци (EBIT) възлизат на общо 847 милиона евро, което е сериозен спад спрямо 1,497 милиарда евро през предходната година, поради ръст на таксите в бизнеса с космически системи.