АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиките на Западните Балкани през 2025 г. се очаква да отчетат умерен растеж до средно 3,7 на сто, прогнозират анализаторите на Световната банка в доклад. Икономическият растеж на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия ще бъде с 0,2 процентни пункта по-висок от прогнозирания през пролетта на тази година.
Проект за ремонт на втората по големина електроцентрала в Косово спечели българската Централна енергоремонтна база. Ремонтът е в ТЕЦ „Косово А“ и е по план за модернизация на централата. Възложител е енергийната компанията на Косово (КЕК Косово – Kosovo Energy Corporаtion). Българското предприятие ремонтира турбина и котел в блок А5 на косовския ТЕЦ, пуснат в експлоатация още през 1975 г.
От шестте държави Косово ще има най-малък спад при броя на жителите – от 1 709 000 до 1 647 000 през 2050 г., което е само 3,6 процента.
Планира се инициираният от ЕСО проект да свързва електропреносните мрежи на Турция, България, Гърция, Република Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора, с възможност да достигне и до Италия.
Според косовското министерство на финансите кредитната оценка, дадена на Косово, „взема предвид стабилността на фискалните политики, публичния дълг, (бюджетния) дефицит, икономическия растеж, банковия сектор, качеството на управление и други“.
След англичани и българи традиционно в курорта преобладават балканските туристи. Водещи са гостите ни от Република Северна Македония, Косово и Румъния.
Въпреки положителния тренд на търговския оборот от последната година между двете държави, е необходимо разгръщане на всички възможни полета за сътрудничество в областта на земеделието. Двете страни изразиха готовност и да разгледат и обсъдят предложения проект на двустранен меморандум в областта на земеделието.
Тази историческа стъпка в отношенията между Република Косово и Република България привлече вниманието на високопоставени личности от дипломатическите, бизнес и академични общества, които засвидетелстваха подкрепа и интерес към инициативата.
През 2022 г. реален ръст има в следните икономически дейности: търговия и дребно; ремонт на автомобили и мотоциклети (10,8%); информация и съобщения 9,2%; професионални, научни и технически дейности (7,0%); административни и спомагателни дейности ( 6,7%); финансови и застрахователни дейности (6.4%).
Според Статистическата агенция на Косово това се дължи главно с увеличението на потребителските цени при зеленчуците – с 28 процента, дървения материал – с 11,4 процента, мебели, домакински уреди и поддръжка на дома – с 7, 2 процента.