АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Световното търсене на петрол тази година ще скочи със 730 000 барела дневно, се посочва в месечния доклад на МАЕ. Това представлява рязко понижение спрямо очакванията на агенцията през миналия месец за ръст с 1,03 милиона барела дневно.


След сериозното понижение на котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е по-разнороден. В Чикаго пшеницата поевтинява с 2 долара до нива от 228 долара за тон. Във Франция и Русия промяната остава нулева и цените са на старите нива - 220 евро за тон и 252 долара за тон. В Украйна движението е с 2 долара надолу до 248 долара за тон.


Централната банка прогнозира към момента средна цена на петрола от 65 долара за барел през 2025 г. и от 60 долара за барел през 2026 г. Централната банка ще преразгледа своите прогнози на следващото си заседание на борда на 25 април.


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


Световното потребление на енергия се е увеличило през 2024 г. повече, отколкото през цялото предходно десетилетие, тласнато от повишено търсене на електроенергия и спад в това на петрола, пише в годишния доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


Причината е по-ниските цени на петрола, по-високи оперативни разходи. Документация, подадена към фондовата борса в Рияд, показва, че приходите на "Сауди Арамко" спадат до 436 милиарда долара през 2024 г. в срванение с 440,88 милиарда долара през предходната година.


Геополитическата обстановка оказва сериозно влияние върху активността (особено спекулативната) на световните борсови пазари, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ). След ярките нараствания на цените на основните зърнени стоки през изминалите петнадесет дни, тази седмица донесе успокоение на котировките.


Специалният пратеник на президента за Украйна Кийт Келог каза, че ако ОПЕК+ намали цената на петрола до 45 долара за барел, това може да подтикне Русия да прекрати войната. "Русия печели милиарди долари от продажба на петрол", каза Келог в интервю за "Фокс нюз". "Ами ако цената бъде намалена на 45 долара за барел, което по същество е на границата на рентабилността?"


Президентът на САЩ Доналд Тръмп се прицелва в петролните приходи на Русия, за да изпълни обещанието си да сложи край на войната в Украйна.