АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На този фон от Кофас ревизират оценките на седем държави (4 повишения и 3 понижения) и 20 секторни оценки (8 повишения и 12 понижения) след преразглеждане на първоначалния сценарий, който предвижда стабилизиране на глобалната дейност.


Със запасите, които сега са под средните за сезона отпреди войната, Европа е изправена пред нарастващ натиск да осигури доставки преди зимата на 2025-2026 г. Това показва анализ на агенция Кофас.


Стартъпът DeepSeek наскоро представи модела DeepSeek-V3 – интелигентен асистент, способен да се конкурира с най-добрите на пазара, включително ChatGPT на OpenAI. Това, което отличава модела, освен неговата производителност, е изключително ниската цена на разработка, оценена на между 5 и 6 милиона долара, което е нищожна сума в сравнение с инвестициите на западни компании като OpenAI или Meta.


Румъния би могла да се възползва от увеличените инвестиции, които могат да се върнат от Китай, и като цяло би могла да се възползва от тази тенденция на „friendshoring““, коментира Кофас.


Очертава се БВП на България да нарасне до 2,8% през 2025 г., което е по-висок процент в сравнение с други държави в региона. Това стана ясно по време на Деветата годишна конференция по управление на риска, организирана от Кофас България.


Според предварителните оценки на последния доклад на Кофас, БВП на Германия е намалял с 0,1% спрямо предходното тримесечие, поради стагнацията, наблюдавана от началото на войната в Украйна през 2022 г. и бележи продължение на модела на редуване на положителни и отрицателни темпове на растеж.


През първото тримесечие на 2024 г. световната икономика се подобрява спрямо предходните години, белязани от пандемията от COVID-19, войната на Русия с Украйна и банковата криза в САЩ. Въпреки това, икономическата активност в САЩ се забавя, а развиващите се страни са двигател на растежа.


Политическата несигурност се засилва със 100 независими евродепутати и силни крайнодесни влияния. Това смят агенцията. Индексът на Кофас за политическа нестабилност отбелязва влошаване с 1.5 процентни пункта през 2023 г.


През 2023 г. е отбелязан ръст в производствата по корпоративна несъстоятелност в ЦИЕ; В 9 държави в региона са регистрирани по-голям брой несъстоятелности (Чехия, Естония, Унгария, Литва, Полша, Сърбия, Словакия, Словения и Румъния); Обратна тенденция имаме в България, Хърватия и Латвия.


След турбулентната 2023 г., която се оказа много по-добра от очакваното, 2024 г. се очертава да бъде колкото решаваща, толкова и несигурна както в (гео)политически план (с повече от 60 национални избори – президентски и/или парламентарни), така и в икономически план.