АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро) руски пенсионери няма да могат да си позволят да купят за новогодишната си трапеза традиционния "червен хайвер" от сьомга. Цената му скочи двойно за една година, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.
2023-a е счупила всички рекорди с най-голямото производство от 475 000 тона и безпрецедентни годишна оперативна печалба и оборот от съответно 1,03 и 5,51 милиарда евро.
Първият избор е за ципурата, но освен нея, в столицата най-купуваните видове риба са лаврак и сьомга. София е и градът, в който се купува най-много риба. Най-предпочитаната риба в Пловдив е пъстървата, следвана от ципурата. Във Варна и Бургас много търсени са морските дарове - скариди и миди, а от рибите отново най-желана е ципурата.
На входа на "Женски пазар" в столицата, където една от търговските вериги е поставила пред вратите си седмична оферта от 6,99 лева за килограм пресен български шаран. Навлизайки навътре в пазара, цената е 10 лева/кг. Сред другите предпочитани риби скумрията е на цена 7,30-8,30 лева/кг, паламудът е 12,80 лева/кг, мерлузата - 7,80-8,30 лева/кг, пъстървата се продава за 12,80 лева/кг, рагуто от сьомга е 5 лева/кг, а чернокопът - 9,60...
Бялото мече Финя в зоопарка Шьонбрун обича да си хапва пъпеши, моркови и сьомга. Служителите знаят това и подготвиха специална изненада за Финя по случай първия ѝ рожден ден днес.
ЕК предлага да се увеличат възможностите за риболов на херинга в Рижкия залив и на сьомга в основния басейн, както и да се запазят сегашните равнища по отношение на херингата в Ботническия залив, цацата и писията. По отношение на останалите рибни запаси, обхванати от предложението, Комисията предлага намаление на възможностите за риболов.
Прогнозите са през следващите месеци поръчките за продукти, като норвежка сьомга, австралийски скални омари или холандски раци да започнат да спадат. Експерти обаче отбелязват, че въздействието може да бъде временно и да не се отрази на дългосрочната структура на вноса на страната.
В ЕС малко над 90% от производството на аквакултури е от отглеждане на шест търговски вида: сьомга, пъстърва, стриди, лаврак, ципура и миди.
В България, на 45 км от София, се отглежда сьомга – онази така недостижима риба. Мястото е самоковското село Горни Окол в Плана планина. Може да отидете за един час и да си купите прясна сьомга – екологично отгледана, във ферма с рециркулационна система.
Цената на норвежката сьомга през май достигна рекордните 76,09 крони (9,41 евро) за килограм на фона на повишеното търсене, пише „Блумбърг“. За последната година цената почти се е удвоила.