АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По-интензивните летни горещини в резултат на изменението на климата, причинено от парниковите емисии, означава топлинен стрес за животните, който може да доведе до загуба на приходи за милиарди долари за фермери и животновъди, ако не се управлява правилно. Но технологията често изолира добитъка в по-богатите страни - друг начин, по който глобалното затопляне разширява пропастта между богатите и бедните нации.
Заболяването, наречено бучков дерматит, се разпространява от насекоми като комари и кърлежи, които пият кръв. Заразените крави и биволи получават треска и образуват бучки по кожата си.
Производството на сирене "Салер", носещо името на едноименната община, бе спряно, съобщи телевизия "Франс 3". За сиренето от сурово мляко е задължително млечните крави да се хранят 75 на сто с прясна трева. Заради сушата обаче тревата в пасищата е изсъхнала напълно и това вече не е възможно.
ДФЗ изплати близо 20 млн. лв. (19 431 786 лв.) по държавната помощ de minimis за земеделските стопани, които отглеждат крави, юници, биволи, овце-майки и кози-майки. Средствата са преведени на 10 310 земеделски стопани, подали заявление за подпомагане до 28 февруари 2022 г., включително.
Рестриктивните мерки към малките стопанства и неглижирането им по отношение на схемите за подпомагане на фермерите са част от причините за тази тенденция на срив на местното животновъдство. Нужна е подкрепа за фермерите в планинските райони, която под различни форми да стимулира семейните стопанства.
За осигуряване на свободна подова площ при индивидуално отглеждане за телета на закрито - 27,46 евро за животинска единица; за осигуряване на свободна подова площ при индивидуално отглеждане на крави и биволици на закрито - 42,71 евро за животинска единица и други.
Според анализаторите на ЕК причината за тази ситуация е спадът на в поголовието от крави и телета. Очаква се обаче спадът на потреблението в общността и ръстът на световното търсене да поддържат нивото на износа.
По Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници (СМКЮ) за 2020 г., ставката за подпомагане за първите 50 животни е 160,50 лева и 128,40 лева за над 50-тото допустимо за подпомагане животно.
Помощта е по четири схеми: обвързано подпомагане на млечни крави - СМлК, обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол - ЕЖСК (мляко), обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол – ДПЖСК, обвързано подпомагане за биволи – Биволи.
Ставките за подпомагане при някои животни: 110 лв. за месодайни крави под селекционен контрол; 80 лв. за биволи; за други животни ставките са в диапазона между 10 - 50 лв. на глава.