АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-много от тях са реализирани в София – 6,2 млрд. лв., като най-големите суми са изплатени по проекти, свързани с разширение на метрото в столицата. Следват област Пловдив с 1,6 млрд. лв., където най-скъпите проекти са за водите, водоснабдителната и канализационната мрежа, и област Бургас – обходния път на гр. Бургас и модернизация на обществения транспорт.
„Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД ще предостави единствено по рода си клиентско преживяване за всички пътници и гости на Летище Варна и Летище Бургас чрез нови иновативни търговски площи и кътове за отдих и релакс чрез своята най-нова и екологично устойчива концепция „Gate Garden“, съвместно с търговските си партньори.
НКЖИ обяви старта на ключов проект за модернизация на железопътния участък Ямбол-Зимница в рамките на проект „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас, Фаза 2 – Етап II“. Строителните дейности ще се проведат в два етапа, като фокусът ще бъде върху рехабилитацията на съществуващата инфраструктура и изграждането на нови съоръжения в района на гара Завой.
Наред с електроенергията, която произвеждат, реакторите могат да генерират и "чист" водород, посочват експерти. Приема се, че той може да бъде използван като гориво, благодарение на което се генерира енергия, незамърсяваща околната среда.
Възможно е с въвеждането на новите регулации през следващите месеци цените на самолетните билети да поскъпнат за полети, излитащи от ЕС, Великобритания, Норвегия и Швейцария, посочва чешкото електронно издание praguemorning.cz. Промяната ще се отрази и на цените на туристическите пакети, предупреждава медията.
Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година. Делът на Москва в европейския пазар на природен газ рязко намаля след нахлуването в Украйна през 2022 г., което подтикна ЕС да намали зависимостта си от руското синьо гориво.
ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).
Споразумението е за анализи на безопасността на алтернативно гориво за шести блок. Договорът засяга само процеса за лицензирането на горивото на "Уестингхаус".
Стана ясно, че държавната агенция USTDA ще финансира предпроектните проучвания в България за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво.
За извършването на дейностите е необходимо временно затваряне на летището за шест месеца през зимния период на 2025/26 година, уточни концесионерът. Самата писта е построена през 1962 година и допълнително модернизирана през 1980 година. От началото на концесията "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" пое ангажимента да я поддържа непрекъснато за нейната безопасна експлоатация.