EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Красива селска къща до 10 хиляди евро

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Красива селска къща до 10 хиляди евро

mail17:00 | 05.05.2010прегледи 4866 коментарикоментари 0


Селските имоти бяха може би най-силно засегнати от кризата със спад в цените им за 1 година от 53%, казва Полина Стойкова, оперативен директор на Бългериан Пропертис. За първото тримесечие на 2010 г. броят на реализираните сделки със селски имоти се запазва като този от 2009 г., като обаче средната цена на продадените селски имоти през 2010 г. е 9640 евро при 19890 евро в началото на 2009 г. – т.е. с 52% по-ниска (средната цена на продадените селски имоти за цялата 2009 г. беше 14 300 евро).
Докато през 2009 г. сделките със селски имоти бяха по-равномерно разпределени в страната, то през първите месеци на 2010 г. има ясно изразени предпочитания на клиентите към определени райони и предимно евтини имоти (до 10 000 евро) и липса на сделки в други. В селата около София в момента не се купуват къщи, продажби има предимно на земи. В селата около Бургас, Пловдив, Велико Търново, Ямбол и Кърджали сделките са прекалено малко, за да се извлече статистика. Най-много сделки със селски имоти има в района на Стара Загора, където цените спаднаха едва в началото на тази година и то с 37% спрямо 2009 г. и 2008 г. (през 2009 г. нямаше спад на цените спрямо 2008 г. в този район).

Какви селски имоти могат да бъдат купени до 10 000 Евро и къде?

Предлагането на селски имоти в България е много голямо и почти във всички райони на страната има имоти под 10 000 евро, като в някои райони дори тези имоти преобладават. На цени под 5 000 евро могат да бъдат купени къщи, които са в много лошо състояние, но са с големи дворове и именно големите градини предизвикват интерес от страна на купувачите. На цени между 5 и 10 000 евро могат да се купят къщи в прилично състояние, но разбира се, за ремонт - това са типичните нашенски къщи, които нямат вътрешни тоалетни и бани в села, които са по-далече от големи градове - над 30 км разстояние.
Имотите, които са по-близо до големи градове, държат по-високи цени, тъй като тези села са по-живи, по-малко имоти се предлагат за продажба и към тях има интерес и от страна на български купувачи – включително и за постоянно живеене. Най-евтини са селските къщи в села, които са значително обезлюдени и по български стандарт не са атрактивни. Именно в тези села обаче чуждестранните купувачи намират красива природа, автентична култура, чист въздух, приятелско отношение, които са решаващи за решението им за покупка на селски имот. В голяма степен покупката на селска къща е по-скоро емоционално, отколкото прагматично решение.

Какви хора купуват селски имоти?

От началото на 2010 г. това са предимно чуждестранни купувачи и то с много разнородни националности - британци, белгийци, французи, дори ирландци (които много рядко напоследък купуват имоти в България), също така от много далечни дестинации - Австралия, Канада, САЩ, дори Китай. Мнозинството са хора пред пенсия - между 50 и 60 г., които имат спестявания и ниските цени на имотите в България ги привличат за покупка на имот, който да ползват за втори дом, за постоянно живеене или дори за бизнес, когато се пенсионират. Някои чуждестранни купувачи купуват парцели - тези покупки са предимно с цел инвестиция, тъй като цените на земята последваха общия ценови спад и са отново на много атрактивни цени.
Много от купувачите от Западна Европа споделят, че при тях кризата вече поотминава и вече са се почувствали по-сигурни в доходите си и могат да си позволят да мислят за покупка на имот в чужбина.
Сделки със селски имоти много често се сключват с допълнително намаление в офертните цени - в рамките на 5-15%. Продавачите на селски имоти са доста по-гъвкави в преговорите и са склонни към такива намаления, защото знаят, че пазарът е пренаситен с такива имоти и че ако не могат да поддържат къщите си, те губят от стойността си. Възможността за преговори и намаления на цените се подсилва и от конкуренцията на българските продавачи - чуждестранни собственици на селски имоти в България, които са склонни на големи отстъпки, за да реализират бързи продажби на имотите си.
С наближаване на летния сезон се забелязва активизация в планираните огледи от страна на чужденците, които традиционно съчетават ваканциите си с търсене на подходящи имоти в България.
Българските купувачи от началото на 2010 г. не са активни на пазара на селски имоти - техните приоритети са покупка на първи или по-добър жилищен имот в големите градове и вече има интерес и към възможности за покупка на апартаменти в завършени комплекси в курортите на изгодни цени. Селските къщи отстъпиха пред евтините ваканционни апартаменти.

Прогноза за цените на селските имоти през 2010:

Основните купувачи на този пазар продължават да бъдат чужденци, които търсят възможно най-евтините имоти. За разлика от големите градове, където цените спаднаха по-малко, липсата на местен интерес към селските имоти ги прави по-неустойчиви в ценово изражение. Веднага след като се отдръпнаха чужденците преди година и половина, цените на селските имоти спаднаха драстично. Статистиката на агенцията показва, че броят на продадените селски имоти за първото тримесечие е равен на този от първото на 2009 г., но те са продадени на по-ниски цени. Докато обемите на продажби не започнат да нарастват, не можем да кажем, че сме стигнали равновесните цени за пазара и затова е възможен допълнителен спад. В някои региони - като Пловдив и Стара Загора - цените устояха миналата година и не спаднаха драстично, но виждаме, че в началото на тази вече и там има спад, т.е. процеса на спад в цените на селските имоти продължава.


Статистика
Ето данните на агенцията за районите, в които реално се сключват сделки през първото тримесечие на годината:
Средни цени* на продадените селски имоти по региони и процентен спад спрямо 2009. Област Варна и Добрич – 10 700 евро -28%
Област Ст. Загора - 8 530 евро -37%
Област Видин – 5 900 евро -16%
Област Монтана – 4 500 евро -6%
Област Плевен – 5 500 евро +15%
*Средните цени за 2009 и 2010 г. са измерени на база реално сключени сделки с клиенти на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6260