EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Краят на ерата на лесните пари

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Краят на ерата на лесните пари

mail10:04 | 06.02.2023прегледи 1723 коментарикоментари 0


Епохата на лесните пари приключи, а ефектът тепърва ще се усеща на световните пазари, които обаче се надяват, че "болката" от агресивното покачване на лихвените проценти и високата инфлация ще премине бързо.

Централните банки в САЩ и Великобритания приключват експресно програмите си за стимулиране, като се "разтоварват" от облигациите, които изкупиха през последните години, а Европейската централна банка е напът да се присъедини към тях. Според Nomura балансите на трите банки през настоящата година ще олекнат с 3 трилиона долара.

Особено уязвими изглеждат технологичните акции и криптовалутите. Те са сред рисковите активи, покачили сериозно стойността си, докато централните банки помпаха "кеш" в икономиката, за да се борят с твърде ниската инфлация.

"Когато се стигне до затягане на паричната политика, на бял свят излизат прикрити проблеми", казва главният пазарен стратег на Zurich Insurance Group Гай Милър.
Ройтерс обобщава някои потенциални "горещи" точки.

Краят на "любимците"

Ухажвани в епохата на лесните пари, технологичните акции вече са недолюбвани от много инвеститори, дори и след като регистрираха растеж през януари, тъй като по-високите лихвени проценти правят все по-скъпо поемането на удари върху потенциалния ръст на печалбите на ранен етап.

Когато икономическата несигурност расте, инвеститорите търсят сигурна възвращаемост, например, от дивиденти, за да гарантират обемите на портфейлите си. Това прави компании като Apple, чиито акции се търгуват с дивидентна доходност под 1 на сто, да изглеждат уязвими.

"Намираме се на етап, когато много високите оценки на пазарите се сблъскаха с много по-малко подкрепяща политика", казва Джеймс Харис, старши мениджър в Troy Asset Management. "Перспективата се влошава".

Технологичните компании се разделят с изобилието от времето на пандемията и започват да съкращават служители след години на постоянно увеличение на щатовете. Alphabet планира да уволни 12 000 души, Microsoft, Amazon и Meta изпращат на борсата общо 40 000 души.

Рискове от фалит

Опасенията от корпоративни фалити растат под натиска на повишаването на лихвените проценти, въпреки че страховете за настъпването на рецесия започват да намаляват.

По данни на S&P Global Европа е на ръба на най-високото ниво на фалити от 2009 г. Очакванията са към септември лихвите по неизпълнение в САЩ и Европа да достигнат съответно 3,75 и 3,25 на сто спрямо 1,6 и 1,4 на сто година по-рано, като песимистичните прогнози за 5 и 5,5 на сто "не са изключени".

Според портфолио мениджъра в инвестиционното дружество Man GLG Михаел Скот пазарите недооценяват високите рисковете от фалити. 

Частните дългове

Пазарите на частни дългове са се раздули от 250 милиарда долара през 2010 г. до 1,4 трилиона долара след финансовата криза и пандемията. Финансирането с до голяма степен плаващ лихвен процент се харесва на инвеститорите, които могат да пожънат висока възвръщаемост. То стана особено популярно, след като падащите лихвени проценти след 2008 г. увеличиха инвестициите в рискови активи.

Сега обаче реалността е друга - по-високите лихвени проценти обременяват компаниите с оглед на задаващата се рецесия, хвърляйки сянка върху способността им да генерират достатъчно пари, за да плащат нарастващите лихвени разходи.

"Криптозима"

Ръстът на разходите за заеми през 2022 г. се отрази тежко на криптопазара. Цената на биткойна се срина с 64 на сто, а глобалният пазар на криптоактиви загуби около 1,3 трилиона долара.

Впоследствие биткойнът върна част от стойността си, но опасенията остават. Крахът на много компании, опериращи на криптопазара, и най-вече на криптоборсата FTX, донесе сериозни загуби на инвеститорите и засили призивите за налага не регулация на сектора.

През януари се стигна до вълна от уволнения в сектора, като компаниите очевидно започнаха да се подготвят за "криптозима". Последният удар на пазара нанесе подразделението за отпускане на заеми на "Дженезис" (Genesis), която наскоро поиска защита от кредитори, на които дължи 3,4 милиарда долара.

За продан

Пазарите на недвижими имоти, които реагираха първи на покачването на лихвените проценти, вече започнаха да "скърцат" и очакванията за 2023 г. да бъде трудна, а цените на имотите в САЩ да паднат с около 12 на сто.

Управителите на инвестиционни фондове гледат на китайския имотен пазар като на втория най-вероятно уязвим на кредитни рискове.

А недвижимият сектор в Европа регистрира трусове, невиждани от 2012 г., по данни на правната кантора "Уейл, Готшал енд Менджис" (firm Weil, Gotshal & Manges).

На фокус е как секторът обслужва дълговете си и валят предупреждения, че банките в Европа мое да очакват сериозни удари по печалбите си от сриващите се цени на имотите.

Според компанията за инвестиции в недвижими имоти AEW, до 2025 г. във Великобритания, Франция и Германия може да се отвори "дупка" от 24 милиарда евро. За щастие, активите на банките сега са по-добре балансирани и е малко вероятно да се стигне до повторение на кризата от 2008 г.

/БТА/


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg