АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
Според проучвания на мюнхенския институт "Ифо" (ifo) се посочва, че през септември 32,9 процента от компаниите, които водят преговори за кредит, съобщават за сдържаност от страна на банките, като това в най-високият дял от седем години. През юни той е бил 27,1 на сто.
Средният размер на усвоен жилищен кредит е 91 хиляди евро. По думите ѝ стана ясно, че 71% е средният процент на финансиране, а в същия процент са и кредитополучателите до 45 годишна възраст.
За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.
"Изплащането на пенсиите на кредит от по няколко милиарда на година според мен е грешна тактика и отмества възможността за инвестиции в разходи за растеж", категоричен беше бившият финансов министър.
Към края на юли отчитаме нови рекорди в кредитирането: жилищният кредит за пореден месец ускорява растежа си и достига 25,1% на годишна база. Само за месеца новоотпуснатите ипотечни кредити надхвърлят 696 млн. лева, без да отчитаме предоговорените и рефинансираните стари кредити.
Създателят на популярния вече чатбот ChatGPT обсъжда набирането на 6,5 милиарда долара от инвеститори, както и още 5 милиарда долара заеми от банки под формата на револвиращ кредит, се казва в съобщение, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.
Размерът на сключените чрез кредитни посредници договори за кредит между банките и техните клиенти възлиза на малко над 1,725 млрд. лв. Стойността на сключените договори за кредит от финансовите институции и техните клиенти е в размер на повече от 3,245 млн. лв.
Изданието отбелязва, че става дума основно за хора, които живеят на село, а дори да имат банкова карта, няма достатъчно магазини с ПОС-терминал и банкомати в селата в Румъния. Според информацията около 25 процента от работещите получават заплатата си "в плик".