АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От 2020 г. насам дългът на нацията – най-високият в еврозоната – се е свил с повече от 40 процентни пункта, достигайки 154 на сто от брутния вътрешен продукт през 2024 г. и се очаква да спадне допълнително до края на тази година.


Данните са на "Еврохолд" и са за Западна България. Според дружеството увеличението е резултат главно от понижаването на температурите и факта, че все повече домакинства избират да се отопляват на ток вместо на дърва и въглища.


Общият месечен оборот през декември е 229 425 459 лева, което представлява ръст от 482,15 на сто спрямо ноември 2024 г. В топ 3 на най-ликвидните сделки с емисии се нареждат "Еврохолд България" АД с 374 сделки, "Шелли груп" АД с 253 сделки и "Софарма" АД с 238 сделки.


За втори път кредитният рейтинг на Хърватия е повишен с две степени наведнъж. Първият път беше през 2022 г., когато страната получи зелена светлина за влизане в еврозоната и Шенгенското пространство, отбелязва ХИНА.


Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че е налице широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.


Агенция "Фич" (Fitch) последва примера й през декември, а Мудис (Moody's) се очаква да направи окончателната си оценка през ноември. Мудис запази рейтинга на Гърция една степен преди инвестиционния клас, но миналия месец го повиши до положителна перспектива.


Рейтингът е променен от BB2 на BB1, като скалата включва два индикатора с шест степени за средносрочен риск от AA (най-нисък), A, BB, B, C до D (най-висок риск) и за краткосрочния риск по скала 1 (най-нисък) до 4 (най-висок риск). Това е втора положителна ревизия за година, след като през ноември 2023 г. средносрочният рейтинг на страната ни беше променен от B на BB.


S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-" със стабилна перспектива, Сърбия за първи път получава инвестиционен кредитен рейтинг на ниво "BBB-" от една от трите големи рейтингови агенции, което означава, че има задоволителна способност да изпълнява финансовите си задължения и умерен кредитен риск.


Премиерът Андрей Пленкович обясни, че благодарение на повишения кредитен рейтинг „гражданите, компаниите и фирмите могат да очакват по-ниски лихвени проценти при взимане на заеми“ и „по-добри условия на пазара“.


В момента дистрибуционният център обслужва 268 магазина в 10 държави, сред които България, Румъния, Гърция, Турция. Тук работят близо 300 души, като над 80 от тях работят в Дистрибуционен Център Божурище от първите му дни, допринасяйки през това време за развитието и успеха на логистичния център.