EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Кредитна линия за Лукойл Нефтохим

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Кредитна линия за Лукойл Нефтохим

mail10:45 | 07.01.2014прегледи 793 коментарикоментари 0


Най-голямото дружество в България по приходи "Лукойл Нефтохим Бургас" е получило кредитна линия в размер на 420 млн. евро, или 576 млн. долара, от няколко европейски банки. Това беше съобщено от Италианската експортно кредитна агенция (SACE) и от международните информационни агенции. Кредитът е за модернизацията на рафинерията посредством изграждане на инсталация за хидрокрекинг на гудрон, която трябва да повиши ефективността на производството на горива в Бургас. Проектът е на стойност 1.48 млрд. долара и беше започнат през 2012 г. Съоръжението трябва да бъде завършено до края на 2014 г. а през 2015 г. за започнат тестовете.
Синдикираният заем е сред рекордно големите, теглени от българско дружество. В новата корпоративна история на България има няколко случая на по-голямо финансиране - най-пресният е на държавния енергиен холдинг, който емитира през миналата година облигации за 500 млн. евро, а топ длъжник е била БТК, като при предпоследната промяна на собствеността телекомът и купувачът й поеха дълг от 1.65 млрд. евро.
Италианската връзка
Синдикираният заем за рафинерията е за 10 години и ще бъде покрит 95% от Италианската кредитна агенция SACE. Банките, осигуряващи кредитната линия, са Societe Generale (действаща като координатор), ING Bank, BNP Paribas and UniCredit. Няма детайли за лихвени нива и какво допълнително обезпечение е предоставила рафинерията.
Строителството на инсталацията се извършва от италианското подразделение на базираната във Франция инженерингова компания Technip. Договорът между рафинерията и компанията беше подписан през януари 2012 г. Дружеството има опит с проекти във Виетнам, Саудитска Арабия, Алжир. В Бургас тя се занимава с инженерните дейности, доставката на оборудването, строителството. Частите (помпи, пещи, компресори и т.н.) се доставят от различни производители на конкурсен принцип.
От "Лукойл Нефтохим Бургас" не бяха открити за коментар как е осигурена останалата част от финансирането на проекта, който е и най-голямата инвестиция на компанията към до момента. Беше обяснено обаче, че проектът върви по график, като до края на годината инсталацията трябва да е в механична готовност (т.е. да завърши строителството). През 2015 г. трябва да започнат тестовете на съоръжението.
Рафинерията на руския гигант "Лукойл" от години е най-голямата компания в страната. Приходите на дружеството за 2012 г. бяха 8.2 млрд. лв., като от години то отчита загуби.
Смисълът на хидрокрекинга
Символичната първа копка по проекта за изграждане на инсталацията за хидрокрекинг на гудрон беше направена в края на май 2012 г. Целта на новото съоръжение е рафинерията да може да преработва най-тежката фракция на петрола (гудрона) при по-висока температура и по-голямо налягане, като това ще повиши ефективността на рафинерията. Тоест това ще доведе до повишаване на процента на произведените светли горива - бензина и дизела, от единица петролна суровина. Или ако сега от 100 тона петрол рафинерията извлича 65 тона горива като бензин и дизел, след изграждането на инсталацията делът на бензина и дизела ще нарасне на 90 тона от 100 тона петрол. Светлите горива са основните продукти, от които се печели, като при новите рафинерии този процент е 85. Рафинерията в Бургас е допълнително затруднена поради факта, че руският петрол сорт Urals (който се внася) е по-тежък и съответно от него се добива по-малко количество светли горива. При стартирането на проекта от рафинерията обясниха, че само предприятията, които имат най-дълбочинна преработка, могат да бъдат конкурентни на пазара.

 

 

източник:в.Капитал


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6643