АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Въпреки че нивото на задлъжнялост остава под критичния праг от 60% от БВП, значителният дял на дълга в чуждестранна валута заслужава коментар и допълнителен сравнителен контекст.
Според косовското министерство на финансите кредитната оценка, дадена на Косово, „взема предвид стабилността на фискалните политики, публичния дълг, (бюджетния) дефицит, икономическия растеж, банковия сектор, качеството на управление и други“.
Кредитната активност, макар и с по-ограничени темпове на растеж спрямо 2022 г., остана висока през 2023 г. в условията на устойчиво нарастване на депозитите, бавно пренасяне на световния процес на повишаване на лихвените проценти към лихвените проценти за домакинствата и при стабилна капиталова позиция на банките.
Кредитната активност се запазва висока, особено в сегмента на кредитите за домакинства. През следващите месеци се очаква затягането на паричната политика да започне да се пренася по-бързо върху лихвените проценти в страната, с което да повлияе за ограничаване на кредитната активностг.
Институтът за търговия с финансови услуги обяви в доклада си, че глобалната задлъжнялост в доларово изражение е нараснала с 10 трилиона долара през първата половина на 2023 година, както и със 100 трилиона долара през последното десетилетие.
При по-нормален ръст на инфлацията и ако не се налагаше корекция на държавните разходи, то нивата на задлъжнялост на страните от валутния съюз наистина биха намалели. Но шокът в сферата на енергетиката и последващо забавяне на икономическия растеж, както и въвеждането на строги правила за разходване на публичните средства оказват негативно въздействие върху фискалната политика на правителствата на отделните страни, отбелязва ЕЦБ.
Възстановяването на руската икономика ще отнеме повече време от очакваното по-рано. Това се посочва в доклад за парично-кредитната политика на Руската централна банка (РЦБ), цитиран от ТАСС.
Столичните транспортни дружества имат обща задлъжнялост към контрагенти в размер на над 40 млн. лв. Само един от примерите е "Метрополитен" ЕАД, което дължи 8 млн. лв. на МВР за охрана, за период от шест месеца.
291 млн.лв. е нетната печалба за второто тримесечие на 2020г. на банковия сектор у нас, което представлява спад от 26% на тримесечна база. Влияние върху финансовия резултат оказват забавянето на кредитната активност, по-ниските приходи от такси и комисиони, ниските лихвени проценти и други.,
Въпреки че българската икономика забавя своя растеж до 2,4% на годишна база през първото тримесечие на 2020г., ниската външна задлъжнялост и натрупаните финансови буфери я поставят в добри първоначални условия преди пандемията, свързана с разпространението на COVID-19.