АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Промяната контрастира с наблюдаваната през последните три години тенденция за формиране на най-големи кредитни обеми през последното тримесечие на годината, съобщи Българската народна банка.


Според решение на Управителния съвет на БНБ от 31 октомври тази година, БНБ определя шест други системно значими институции (ДСЗИ), както и нивото на буфер на индивидуална, консолидирана или на индивидуална и консолидирана основа, приложим към общата стойност на рисковите експозиции, влизащ в сила от 1 януари 2025 година.


Секторът на машиностроенето се откроява с най- висок дял компании, предлагащи условия на отложено плащане (94%), докато едва по-малко от половината фирми от сектори като финансово- консултантските услуги предлагат кредитни споразумения.


От 1-ви октомври влизат в сила новите изисквания на БНБ към банките за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Те бяха приети на заседанието на УС на БНБ на 11 септември.


Директни производители и търговски представители от 25 държави ще вземат участие в специализираните експозиции. Те ще представят модерното екологично строителство, машиностроенето, енергетиката, дигиталните технологии в производството, дома и търговията, тежка техника, хибридни транспортни средства и безпилотни летатателни апарати.


Размерът на сключените чрез кредитни посредници договори за кредит между банките и техните клиенти възлиза на малко над 1,725 млрд. лв. Стойността на сключените договори за кредит от финансовите институции и техните клиенти е в размер на повече от 3,245 млн. лв.


Конкурсът е за избор на изпълнители за предоставяне на финансови услуги от кредитни или финансови институции по смисъла на Закона за кредитните институции на дружеството по две обособени позиции - "Свободни парични средства - депозити" и "Платежни и свързани услуги".


Разработена след 2014 г., тя доминира на руския пазар с издадени над 287,3 милиона броя карти и към края на четвъртото тримесечие на 2023 г., или над половината кредитни и дебитни карти в страната, по данни на Руската централна банка (РЦБ).


Задълженията по кредитни карти в САЩ може и да са се повишили рязко в номинално изражение, но ако бъдат коригирани спрямо инфлацията, те се оказват с близо 20 на сто под пиковите стойности, достигнати в края на 2008 г. Това сочи анализ на онлайн приложението за финансови консултации WalletHub, базиран на данни на Федералната резервна банка на Ню Йорк.


В края на декември 2023 г. регулаторният капитал на банковата система е 18,2 млрд. лв., а общият размер на рисковите експозиции възлиза на 83,9 млрд. лв.