АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общо 19 международни компании заявиха интерес за участие в обявения от „Булгаргаз“ ЕАД търг за доставка на втечнен природен газ за месеците януари и февруари 2025 година на терминала в гр. Александруполис, Гърция, съобщиха от дружеството.
Платформата за провеждане на е-търгове за продажба на дървесина е увеличила приходите на държавните горски предприятия с близо 53 млн. лв. Допълнителните средства са реализирани от увеличението на първоначално обявената цена, която е предложена на търг през електронната система.
Електричеството (50,6 на сто) и природният газ (26,9 на сто) съставляват над три четвърти от крайното енергийно потребление в сектора на услугите.
Фотоволтаиците сами се очаква да покрият около половината от увеличението на глобалното търсене на електроенергия до края на 2025 г. Слънчевата и вятърната енергия заедно ще представляват три четвърти от растежа, прогнозира още МАЕ.
Това ще са 18 нови трамвая, които ще се движат по линиите 20 и 22. Столичната община обяви търг на стойност почти 100 млн. лв. за трамваи. Новите мотриси ще бъдат с всички удобства за пътниците - климатик, нисък под, безшумно придвижване и удобни салони.
Япония е начело в региона и е третият по големина пазар за шампанско в света. "Очакваме, че от Япония ще има доста голям интерес към тази продажба", отбелязва представител на аукционна къща "Сотбис".
На стойност 4 милиона долара, Виатина-19 ФИВ Мара Мовейс (Viatina-19 FIV Mara Movéis) е най-скъпата крава, продавана някога на търг. Това е три пъти повече от цената на последния рекордьор. С тегло 1100 килограма тя е средно два пъти по-тежка от възрастен представител от нейната порода.
Сред условията за участие в процедурата е източникът на доставка на природен газ да е от държави без наложени санкции, ембарго или каквито и да било търговски ограничения, уточняват от "Булгаргаз". Освен това собствеността на компаниите трябва да е ясна и те да имат добра търговска репутация.
Спадът в общото потребление доведе до рекорден дял от 51,8 на сто на възобновяемите източници при генерирането на електроенергия, като три четвърти са от вятърни или слънчеви мощности.
В момента Иран има само един действащ ядрен реактор в пристанищния град Бушер, построен през 70-те години от германски компании и завършен впоследствие с руска помощ. Иранската ядрена програма е обект на критики и санкции поради опасения, че Ислямската република опитва да се сдобие с ядрено оръжие.