EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Крепостта "Туида" реставрирана по ОП

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Крепостта "Туида" реставрирана по ОП

mail16:30 | 04.09.2014прегледи 1406 коментарикоментари 0


История и атракции ще привличат туристи в реставрираната по европроект ранновизантийска крепост "Туида" край Сливен. Очакванията са крепостта да бъде официално открита в края на септември или началото на октомври, съобщи в интервю за БТА заместник-кметът с ресор "Икономическо развитие, програми, проекти и международно сътрудничество" в община Сливен Румен Стоилов.
Изградена в края на 4 век, съществувала до 13 век, крепостта обхваща около 40 декара на невисок хълм край града.
Според директора на Регионалния исторически музей в Сливен Николай Сираков там се намира уникален баптистерий - помещение за кръщаване, който няма аналог в цялото Източно Средиземноморие. По думите му крепостта е била епископски център. Сираков допуска също, че в района може да е съществувалхрам на Зевс. На мястото продължават да излизат интересни археологически находки.

Европроектът ще развива туристическите атракции в Сливенско

Проектът "Пътуване през времето, във времето и с времето"по ОП "Регионално развитие" е насочен към развиването на туристическите атракции в регион Сливен и по-конкретно експониране и превръщането на крепостта "Туида" в туристическа атракция от международно значение. Стойността му е 5 милиона лева, а дейностите по реализацията му са започнали през юли миналата година, разказа Румен Стоилов.
В началото е извършено цялостно почистване на терена, който дотогава е бил непроходим и обрасъл с растителност. При реставрационните дейности крепостните стени са възстановени до височината, с която са били открити при първите разкопки от осемдесетте години - между 1,60 и 2,20 метра. Зидовете, разрушени от годините и изложени на вятър, дъжд и сняг, първоначално са били с височина 20-40 сантиметра. За възстановянето са използвани само камъни от територията на крепостта, което гарантира автентичността на материалите. За хоросан е бил използван специален рецептурник, съгласно проекта за реставрация под постоянния контрол на археолог.От първоначалния проект е отпаднало изграждането на няколко сгради в рамките на крепостните стени по искане на
Министерството на културата. Според експертите това щяло да наруши автентичността на района. След препроектиране се е стигнало до решение да бъде направена една сграда извън крепостта, която да съвмести функциите на всичките отпаднали сгради - кафене, винарна и къща на археолозите.

Информационен център ще запознава с историята и атракциите на обекта

Целият обект е ограден с нова ограда, има парково осветление, изграден е довеждащ асфалтов път, паркинги. В крепостта ще се влиза през информационен център, където туристите ще могат да получат подробна информация за историята на обекта и за атракциите, предлагани на мястото. Ще има манекени в човешки ръст, облечени в типичните за епохата дрехи и носии, както на местните, така и на тези, които са обсаждали крепостта.
В центъра на т.нар. вътрешен приемен площад посетителите ще могат да видят макет на крепостта в първоначалния й вид. Ще има различни експонати, които са възстановки на средновековни оръдия - таран, катапулт, голяма и малка балиста в реални размери и др. Туристите ще могат да разгледат и различни видове средновековно снаряжение - мечове, лъкове, стрели, като сред атракциите ще бъде стрелба с лък по мишени. Посетителите ще могат да си направят снимки за спомен
със средновековни ризници, шлемове и да се потопят в духа на епохата. Експонатите са изработени в специализирани работилници.
Амфитеатър с капацитет около 400 седящи места и две сцени е изграден в центъра на крепостта. От общината възнамеряват там да организират концерти, обществени прояви и др.Стоилов добави, че вътрешността на крепостта е все още неизследвана и не се знае какво има под няколкометровия слой почва. Той обясни, че идеята на проекта е разкритото да бъде реставрирано и консервирано, да не се строят някакви фундаментални постройки във вътрешността, където разкопките ще продължават и за напред.
"Крепостта "Туида" е един от най-големите по площ обекти - над 45 декара, който предстои да бъде експониран по тази мярка на оперативната програма за регионално развитие, каза Стоилов. Особеното при този обект е, че само началото му е като туристическа атракция. Той тепърва трябва да бъде развиван, могат да се извършват допълнително разкопки, които също могат дабъдат част от атракцията. Туристите ще могат да видят на място реално извършващи се разкопки и проучвателни дейности."
От общината и историческия музей в града възнамеряват на мястото да бъдат провеждани и студентски практики. На туристическия обект ще започнат работа четирима археолози, четирима екскурзоводи, петима градинари и четирима охранители. Преди година по проект беше укрепена западната страна на крепостта с габиони. Строително-монтажните работи по обекта вече са приключили, като се очаква той да бъде приет с държавно-приемателна комисия и нужната документация да бъде съгласувана с Националния институт за културно недвижимо наследство.
снимка: eksa.org


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg