АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това решение е ключово, защото допуска още в началото на 2025 да започне същинското строителство на АМ "Струма" по трасето от Кресна към София. Така е възможно до края на 2028 г. магистралата да бъде готова и въведена в експлоатация. На недовършения 16-км участък за последните 15 години са загинали 74 човека и са ранени над 400.
В резултат на неблагоприятни климатични събития като измръзване, слана, буря, непрекъснат дъжд, наводнение, градушка и суша, засушаване през 2024 г. отново се наблюдават пропаднали площи с напълно унищожена продукция от земеделски култури.
Това ще даде възможност да започне работата по последния участък на аутобана между Крупник и Кресна. Ще се работи и за второ трасе извън дефилето в посока София – Кулата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Три общини имат 100% магистрали – Челопеч, Сопот и Пирдоп, а след тях се нареждат Кресна (77%) и Хитрино (74,8%). В общо 128 общини делът на пътищата първи клас и автомагистралите е 0%. Средно за страната стойността на този индикатор е 18,58%, като в 104 общини той е по-висок.
Последният етап от строителните работи стартираха на 16 май т. г. Досега в експлоатация бе част от пътния възел, попадащ в обхвата на лот 3.3 Кресна - Сандански на АМ „Струма“. С доизграждането на пътен възел „Кресна“ на АМ „Струма“ се осигурява безконфликтното и безопасно движение на пътните превозни средства по направлението София – Кулата.
До 2030 г. се планира да завърши строителството и в експлоатация да бъдат пуснати участъкът между Крупник и Кресна на АМ „Струма“, отсечката между Павликени и Шумен на АМ „Хемус“, както и участъкът между Кюстендил и Дупница от бъдещата магистрала „Рила“.
От няколко години имаме възможност да се движим по магистрала между град Кресна и град Сандански, но обръщаме ли внимание на красивите гледки около нас? Вижте ги, насладете им се!
Лот 3.2.2 е с дължина 10,4 км от платното за София в участъка Крупник - Кресна. На първо място е класирана офертата на ДЗЗД „АМ СТРУМА – 3.2.2.“, в което участват: „ГБС-Инфраструктурно строителство“ АД, „ЕПОС-Емпреза Португеза де Обрас Субтеранеас“ АД и „Главболгарстрой Интернешънъл“ АД.
Срокът за изпълнение на всяка от обществените поръчки е 1556 дни и включва времето за проектиране и строителство.
Пътен възел „Стара Кресна“ при км 387-ми км, който ще осигурява достъпа от посока Кулата до селата Стара Кресна, Ощава, както и включване в автомагистралата в посока София. Срокът за изпълнение на обществената поръчка е 1556 дни и включва времето за проектиране и строителство.