АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България е сред водещите страни в ЕС по норма на възвръщаемост от инвестиции извън страната – само Полша е пред нас.Най-много те са в Румъния. В топ 10 са Сърбия, Гърция, Северна Македония. Реално над една четвърт от българските преки инвестиции зад граница са в съседни страни. Делът надхвърля една трета, ако включим всички държави от региона на Балканите.
Резултатите от теста PISA показват, че 54% от българските ученици не достигат критичния минимум от знания по математика, 53% - по четене и 48% - по природни науки. Демографският спад допълнително задълбочава кризата. През последните три десетилетия броят на новородените е намалял с 34 434 души, а продължаващата емиграция на млади хора свива значително броя на учащите.
Австрия, България, Полша, Румъния и Словакия се присъединиха към Чехия и Италия в опит да попречат на възможността производители на автомобили да бъдат изправени пред тежки санкции от следващата година. От 2025 г. ЕС ще намали горната граница на средното ниво на емисии на нови превозни средства до 94 грама/км спрямо досегашното ниво от 116 г/км.
Полша е против, защото заплашва да изправи европейските фермери пред нелоялна конкуренция.Сделката за свободна търговия ЕС-Меркосур предвижда допълнителен внос в Европа на 99 000 тона говеждо месо, 190 000 тона захар, 180 000 тона пилешко месо и 1 милион тона царевица.
Поне 95% от железопътната мрежа е електрифицирана в други 8 региона: Люксембург, столиците на Полша, Швеция и Франция, българския Югоизточен район, както и Лигурия и Умбрия в Италия и Утрехт в Нидерландия. В България общата дължина на жп мрежа през 2022 г. е възлизала на 4029 км, от които 3005 км са били електрифицирани.
Промишленото производство се увеличава с 4,7 на сто на годишна основа през октомври след спад от 0, 4 на сто през септември. Икономисти очакваха растеж с 1,8 на сто. Това е първото повишение от три месеца.
Полша ограничи сметките за електроенергия за уязвимите потребители през 2022 г., за да намали ефекта от растящите енергийни цени, и изплаща компенсации, за да компенсира разходите на енергийните компании. Мерките са в сила до края на тази година, напомня агенцията.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-високите месечни увеличения на общия обем на търговията на дребно са регистрирани в Белгия, Дания и Хърватия (2,1 на сто за всяка), Германия (1,2 на сто), Австрия и Словакия (1,1 на сто за всяка). Най-голям спад се наблюдава в Словения (2,6 на сто), Полша (2,0 на сто) и Финландия (1,6 на сто).
Чехия (2,8 на сто) е била с най-ниска безработица сред страните от ЕС през септември 2024 г., следвана от Полша (2,9 на сто) и Малта (3 на сто). Най-висока е останала безработицата в Испания (11,2 на сто) и в Гърция (9,3 на сто).
За сравнение: в Турция е нараснала с 64%, в Албания с 63%, Черна гора – 60%, Румъния – 59%, Полша – 61%, Сърбия – 50%. В същите тези три години минималната заплата в Германия – 1700 евро, нараства с 30%.