АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Кристалина Георгиева: Световната икономика се влачи по корем
На България е необходим по-добър контрол на строителните стандарти. В сутрешния блок на бТВ българският еврокомисар Кристалина Георгиева коментира, че „проблемът не е в това дали са ни хубави стандартите - те са. Проблемът е в това дали имаме добър контрол тези стандарти да се спазват”.
По - думите на Кристалина Георгиева в условия на криза е по- добре, част от системата на контрола да се върне обратно в публичния сектор или евентуално да се намерят други начини за конкуренция, но не и на базата на цените, за да се повиши качеството. „Това, което аз разбрах от разговора със Строителната камара е, че преди няколко години е взето решение да се приватизира контролът, който сега е в частни ръце. В това няма нищо лошо. Лошото е, че когато сме в криза и частните фирми се конкурират, за да спечелят поръчки да осъществяват контрол, те как могат да се конкурират - като свиват цените. А как свиваме цените, като намаляваме посещението на място. Работата по хартиите върви, но това да стъпим на място...,” коментира още европейският комисар по Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи.
По повод на световната икономическа криза, Кристалина Георгиева подчерта, че все още остава непредсказуемостта около световната икономическата криза, при която не е възможно да се правят сигурни дългосрочни прогнози.
Според нея, когато правителствата и бизнесът са предпазливи, самото излизане от кризата се забавя. „Много бавно, много внимателно и много предпазливо се действа, което означава, че световната икономика се влачи по корем”. Тя допълни, че трябва да сме предпазливи и да държим здраво фискалната дисциплина, и да си мислим как да поощряваме бизнеса.
„България е член на ЕС и в този свят, в който ние сега се намираме, все пак има неща, които са общи от 1975 година", посочи еврокомисар Георгиева. По думите й - в средата на `70-те години имаше петролна криза и тя доведе до много съществени структурни промени в някои отрасли и обясни, че като резултат от кризата на петрола е започнало да се гледа като на нещо, на което трябва да търсим алтернатива „Ние днес се борим с финансовата криза, подобна на петролната, тя ни научи, че финансовият ресурс не е неограничен", посочи еврокомисар Георгиева. Тя обясни, че е необходимо правителствата да обвържат кредитния ресурс с тяхната икономическа база и собствения си ресурс.
Tweet |
|