АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Критики срещу промени в Закона за държавната собственост
Комисията по икономическа политика и туризъм отложи обсъждането и гласуването на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, внесен от Георги Свиленски, Жельо Бойчев и група народни представители от ПГ на "Коалиция за България", съобщиха от пресцентъра на парламента.
С предлаганите промени се дава възможност имотите с данъчна оценка до 500 000 лева да се продават от областния управител по местонахождението им по ред и условия, определени от Министерския съвет.
Срещу това са възразили от Агенцията по приватизация. Според изпълнителния директор на агенцията Емил Караниколов никой от вносителите не е търсил мнението им, тъй като в момента по друг закон те изпълняват същата дейност. Според Емил Караниколов най-належащо е да се направи регистър на съществуващите държавни имоти в момента и тогава да се мисли кой ще ги продава. Според Руси Статков, член на Надзорния съвет на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол, поправката в закона отваря врати за корупция.
Свои съображения против предлаганите поправки са изказали и депутатите Петър Кънев и Румен Гечев от ПГ на "Коалиция за България". В становището на министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева също има забележки към текстовете на вносителите.
Депутатът от ПГ на ПП ГЕРБ Владислав Горанов се е обявил против философията на закона, тъй като Агенцията за приватизация е държавния орган, който има нормативната база и ресурс максимално прозрачно да извършва продажбата на държавните имоти.
Според него сумата от 500 000 лв. е твърде висока и по негова информация единственият такъв имот в София е НДК. Разполагах с друг тип данни, е признал един от вносителите - Желю Бойчев. Той е предложил законопроектът да бъде отложен с цел вземането на информирано решение. С 14 гласа "за" депутатите от комисията единодушно са отложили текста. Със 7 "въздържали се" и 9 гласа "за" депутатите от Комисията по икономическа политика и туризъм са приели Закона за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства. Голяма част от текстовете в него са за синхронизиране с европейското законодателство.
Tweet |
|