АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Кротки разговори на Трайков в Москва
Енергетиката продължава да е стратегическа в руско-българските икономически отношения, става ясно от разговорите по време на 14-та сесия на междуправителствената икономическа комисия на двете страни. При развитието на ядрената енергетика българската страна поставя като най-важен въпрос спазването на най-високи нива на безопасност. На тази база България и Русия ще търсят скорошно намиране на взаимоизгодно решение на всички въпроси, които могат да доведат до успешна реализация на проекта „Белене", отчитайки постигнатите до момента договорености на корпоративно равнище и при стриктно спазване на нормите за безопасност, съобщава МИЕТ.
Друг акцент по време на разговорите на икономическия министър Трайков в Москва е проектът „Южен поток”, като той трябва да е в съответствие с изискванията на Третия либерализациононен енергиен пакет на ЕС. България и Русия ще участват в презентация на проекта през м.май в Брюксел, където се очаква да бъдат разгледани всички въпроси, които са от интерес на ЕС, България и Русия.
Следващи стъпки за по-нататъшна реализация на проекта Бургас-Александруполис може да има едва след окончателния доклад за оценка на въздействието върху околната среда, стана ясно още в Москва.
България постави на дневен ред въпроса за възможностите за достъп на български компании до търгове и конкурси по държавни поръчки и изпълнението на целеви федерални и регионални програми в Русия. София настоява Москва да обсъди възможностите за участие на български компании в строителните работи за предстоящите зимни олимпийски игри в Сочи през 2014 година, както и за международната лятна универсиада в Казан през 2013 г.
София настоява още за по-голяма гъвкавост на руските власти при редица практически въпроси, свързани с въздушния транспорт между двете страни – например увеличаване на броя на летищата, достъпни за български превозвачи, определяне на честотата на полетите от Москва до Варна и Бургас, замяната на едно летище с друго според обема на туристическите пътивания и други. През миналата година например България Ер се е опитвала да замени Перм с Новоросийск като място за кацане, но й е било отказано.
Друга перспектива за увеличаване на туристическия обмен е възможността руски граждани да се лекуват в българските балнеоложки центрове с финансиране от местните здравни каси. Тазе възможност също бе обсъждана по време на сесията на междуправителствената комисия. През миналата година броят на туристите от Русия в нашата страна се е повишил с 32%, достигайки 378 хил. души, но това все още е под потенциала на този пазар, отбеляза министър Трайков.
България настоява и за възстановяване на ро-ро линията Варна-Новоросийск или за приспособяване на корабите, пътуващи по линията Варна-Кавказ, за превоз на товарни автомобили.
Tweet |
|