АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектът Виа Карпатия се пресича с проектите за Близкия коридор (Транскаспийски международен транспортен маршрут) и с Пътя на развитието (който ще свърже Персийския залив с Европа). Благодарение на тази магистрала търговските пътища в Близкия изток ще бъдат свързани с Европа през Турция.
Идеята на фонда е да придобие авиокомпанията и да подобри ефективността й, след което да я приватизира или да я слее с "Рияд еър" (Riyadh Air), частен превозвач, собственост на фонда и основан от него през март 2023 г. с цел да се конкурира с вече утвърдените авиокомпании от региона на Персийския залив.
Новата жп линия през Иран ще бъде ключов елемент в плановете на Москва. Проектът е на стойност $1,7млрд., строежът започва тази година и ще бъде последната връзка между Русия и иранските пристанища в Персийския залив, осигурявайки лесен достъп до търговски центрове като Мумбай.
Освен енергийните въпроси, Путин се стреми да развие отношенията с държавите от Персийския залив като част от стремежа си да изгради глобални съюзи с незападни страни и да демонстрира това, което според него е неуспех на Съединените щати и техните съюзници да изолират Русия със санкции заради конфликта в Украйна.
Корабите ще спират в Бургас, Варна или Несебър, и след това ще отиват до Констанца в Румъния. Обмислят се още маршрути до Батуми в Грузия и до турски пристанища на Черно море. Компаниите вече са направили програми за 2024 и 2025 г., в които няма да бъде включена България заради продължаващата война в Украйна.
Директорите на двата порта, съответно Диян Дилов и Ангелос Влачос, подписаха споразумение за сътрудничество по време на 63-та Генерална асамблея на Асоциацията на средиземноморските круизни пристанища MedCruise, която се провежда в Бургас от 10 до 13 октомври 2023 г.
Тиендзин е най-голямото круизно пристанище в северен Китай. Основното пристанище за международни круизи в града е приело над 880 международни круизни кораба и е обслужило повече от 4,26 милиона входящи и изходящи пътници.
Готовността на Китай да започне да заплаща с китайски юани суровия петрол, който купува от страните от региона на Персийския залив, бележи формирането на нов световен ред в сферата на енергетиката, пише в. "Файненшъл таймс", позовавайки се на експерти и цитиран от ТАСС.
Франция и Обединените арабски емирства подписаха споразумение за сътрудничество в областта на енергетиката, което гарантира доставките на нефт и природен газ от страната от Персийския залив, докато Европа се подготвя за възможността за пълно спиране на доставките на газ от Русия.
Украинските пристанища са блокирани. В Русия също има санкции по отношение на някои от видовете товари, които се експортират. Пристанищата на България в момента са в подем, включително и пристанището в Бургас.