АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.
До 2027 г. загубите на зърно и храна по време на производство, съхранение, транспорт и преработка ще бъдат под средните международни нива. Същевременно, отпадъците от храна на глава от населението в ресторанти, общи столови на местно ниво, училища и предприятия ще бъдат значително намалени.
Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива.
През тримесечието средният дял свободни площи в търговските центрове в София остава около 2-3%. Това доведе до повишаване на наемните нива в София до 42 евро/кв. м в моловете и 12 евро/кв. м в ритейл парковете. Доходността за сделки за придобиване на първокласни площи остава непроменена на ниво от 7.75%.
Най-високи нива на започване на нова бизнес дейност са регистрирани в Литва с 18,3 на сто, Португалия с 16,7 на сто и Естония с 16,6 на сто. За разлика от тях, най-ниските нива са регистрирани в Австрия - 6,2 на сто, Дания - 7,4 на сто и Италия - 7,9 на сто.
Докладът на Colliers показва, че общата квадратура на съществуващите офиси в София е 2 426 200 кв.м , с още 300 600 кв.м в процес на строителство. Свободните площи са 14,2 на сто за клас А и 15,1 на сто за клас Б, като средните наемни нива възлизат съответно на 15 и 10 евро/кв.м на месец.
По отношение на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, страните от ЕС с най-високи нива на жилищни затруднения сред тази група са Дания - 18,4 на сто, Финландия - 17,5 на сто и Франция - 17,1 на сто.
България, Литва и Гърция са изправени пред по-високи нива на трайна енергийна бедност. В България и Гърция повече от 10% от населението е трайно енергийно бедно според трите показателя, разгледани в проучването.
Т.е. с 2,6 на сто повече на годишна база, заради повишения среден добив от декар. Производството на ечемик бележи ръст от 39,9 на сто спрямо година по-рано, главно в резултат на увеличените площи, като се отчита и леко нарастване на продуктивността от единица площ. Под миналогодишните нива са прибраните количества маслодайна рапица (с 26,2 на сто), ръж (с 25,3 на сто) и тритикале (с 6,5 на сто).
В периода от ануари до април показателят беше на ниво от 3,79 на сто, с изключение на март, когато беше определен на 3,80 на сто - най-високото му ниво след нулевите нива през последните няколко години.