EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Куба ограничава продажбите на храни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Куба ограничава продажбите на храни

mail09:05 | 14.05.2019прегледи 1040 коментарикоментари 0


Кубинското правителство съобщи, че заради тежката икономическа криза въвежда нормиране на продажбите на пилешко, яйца, фасул, грах, сапун и други основни продукти, предаде Асошиейтед прес.
Министърката на вътрешната търговия Бетси Диас Веласкес каза за Националната информационна агенция, че ще бъдат въведени различни форми на ограничаване на количеството продукти, които може да купи едно лице. Целта е държавата да се справи с недостига от основни хранителни стоки.
Министърката обвини за създалата се ситуацията американското търговско ембарго.
Икономисти обаче смятат, че също толкова, а може би и по-важен фактор е намаляването на помощта, която Куба получава от Венецуела, също изпаднала в тежка криза, отбелязва АП.
Куба внася около две трети от храните. Годишно това й струва повече от 2 милиарда долара и през годините тя често е изпитвала за кратко недостиг от потребителски стоки. През последните месеци от магазините все по-често започнаха да изчезват, за дни или за седмици, някои стоки, а когато се появи пилешко или брашно, бързо се извиват опашки. Възниква и проблем с презапасяване.
В много части на Куба в някои магазини вече започна да се ограничава броят на продуктите, които може да купи едно лице. Това важи, например, за бутилките олио.
Магазините за хранителни стоки в Куба са държавни. Всеки кубинец има купонна книжка, която му дава право да купи малки количества основни стоки като ориз, боб, яйца и захар всеки месец на цена, равна на няколко американски цента, отбелязва Асошиейтед прес.
Кубинците, които разполагат с достатъчно пари, могат да купуват повече от тези стоки на "свободни" цени, които въпреки това като цяло са под средните за света. Някои маркови стоки (висококачествен ориз, по-специални сладка и други) често може да бъдат купени на цени, които са два или три пъти по-високи от страната, в която са произведени.
Решението на кубинското правителство за нормиране на някои стоки не означава, че те ще бъдат включени в т. нар. купонни книжки, въведени през 1962 г., подчерта министърката на търговията, цитирана от агенция Синхуа.


Тагове: Куба, храна
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6223