АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
След празничните дни търговията на Софийската стокова борса със зърнени стоки е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго обърна тренда и се опитва да компенсира предишните загуби с леко повишение от 3 долара до цена от 235 долара за тон. Франция също вдигна котировките със 7 евро до 241 евро за тон за доставка през януари, а Украйна вече месец остава с нулева промяна на цена от 239,00 долара за тон.
Китай одобри пет генетично редактирани сортове култури и 12 вида генномодифицирани (ГМО) соя, царевица и памук, увеличавайки броя на разрешителните за високодобивни култури, с цел да намали зависимостта от вноса и да гарантира продоволствена сигурност. Министерство на селското стопанство и развитието на селските райони е издало сертификати за безопасност на 17 сорта култури, сочи документ.
В Западна Европа метеорологичните условия са били подходящи за завършване на сеитбата на зимни зърнени култури. Въпреки закъсненията, общите условия са положителни.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна след сделките миналата седмица за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед, реализирани на 545 лева за тон и 1000 лева за тон, отчитат още експертите на борсата. Продължава и търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лева за тон.
Русия е водещ доставчик на пшеница за Сирия. От 1 юли насам руските доставки на зърнени култури за азиатската страна възлизат на 300 000 тона, посочва Интерфакс. Москва, която беше ключов съюзник на режима на Башар Асад, му отпускаше заеми, с които да плати доставките на руска пшеница.
иЦената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго спадна с 5 долара до 245 долара за тон за доставка през декември, във Франция намаля с 3 евро до ниво от 222 евро за тон, в Украйна остана без промяна на цена от 240 долара за тон, а в Русия е надолу с 2 долара до 228 долара за тон.
Някои от тях сочат, че има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1% (грозде) до 21,8% (круши) спрямо същия период на 2023.
В резултат на неблагоприятни климатични събития като измръзване, слана, буря, непрекъснат дъжд, наводнение, градушка и суша, засушаване през 2024 г. отново се наблюдават пропаднали площи с напълно унищожена продукция от земеделски култури.
Браншовата асоциация алармира за сериозни щети, причинени от неприятелите Черна златка (Capnodis tenebrionis L.) и семейство Корояди, които в момента нанасят масови поражения върху трайните насаждения в България. Череши, вишни, сливи и кайсии са сред най-засегнатите култури, като в някои региони щетите вече са достигнали непоправимите 100%.