АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-вероятно в идните месеци България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад, който ще излезе през пролетта и ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото от януари 2026 г. Пътят е в голяма степен технически, тъй като основните политически стъпки и промени в законодателството вече са направени.
Според базовия сценарий на "УниКредит Булбанк", извънреден конвергентен доклад от ЕЦБ и ЕК, може да бъде поискан от българското правителство дори през следващата седмица. "Ако докладът е положителен, Европейският съвет формално ще одобри присъединяването на България към еврозоната вероятно през май тази година, което ще направи възможно страната да приеме еврото от 1 януари 2026 г.",
Пътуването до България става по-лесно от всякога, тъй като посетителите, пристигащи от повечето страни от ЕС, вече няма да трябва да преминават гранична проверка, а и скоро тази източноевропейска страна се очаква да приеме еврото, пише авторитетното американско издание.
Близо четвърт век, след като преминаха към еврото, германците все още обменят големи суми дойчемарки, сочат официални данни, цитирани от ДПА. По данни на "Бундесбанк" (Bundesbank), централната банка на страната, през 2024 г. за евро са били обменени близо 53 милиона дойчемарки на стойност около 27,2 милиона евро.
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
Дас обясни, че идеята за обща валута на БРИКС е лансирана от една от страните членки на формата, но че макар и да е имало някои обсъждания, не е постигнат напредък в тази посока. Дас допълни, че страните от БРИКС са разпръснати по целия свят, докато за успеха на еврото е помогнало съседството на държавите от еврозоната.
Присъединяването към услугата за незабавни разплащания в евро е в изпълнение на дейностите в областта на платежните системи по Националния план за въвеждане на еврото в Република България.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
Проучването отчита най-високото равнище на доверие в ЕС, в еврото, европейците имат по-оптимистична представа за бъдещето. 51% от европейците имат доверие в ЕС, като най-високо е то сред младите хора на възраст между 15 и 24 години (59%). 51% от европейците заявяват, че се доверяват на ЕК.
Какви са дигиталните навици на българите? Данните сочат, че малко над 1/3 от участниците в проучването ползват мобилните си устройства между 2 и 4 часа на ден, 22% признават, че екранното им време е в порядъка 4-6 часа, а цели 20% са онези, които отделят над 6 часа от деня си на това занимание.