EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Къде България сондира за газ и нефт

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Къде България сондира за газ и нефт

mail10:00 | 02.01.2013прегледи 947 коментарикоментари 0


Много разчитаме на собствения добив за гарантиране на енергийната ни независимост, каза в интервю за БТА министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Процесът по развиване на местните газови находища е сериозно закъснял, затова страната ни полага усилия, за да го ускори. Местната суровина е с 35% по-евтина от вносния газ според сключените договори за изкупуване от "Булгаргаз".
Към настоящия момент има сключени 4 концесионни договора за добив на природен газ от находища, разположени на територията на шелфа в Черно море. Това са "Каварна", "Калиакра", "Каварна Изток" и "Галата" с концесионер "Мелроуз Рисорсиз" ООД. Общият добив на газ от тези находища през 2012 г. възлиза на около 489 млн.м3. Очакваме през 2013 г. това количество да се повиши до 573 млн.м3.
На територията на шелфа най-голям потенциал има "Блок 1-21 Хан Аспарух". Консорциумът между Тотал, ОМВ и Репсол вече изпълнява работната програма за първата година. Бихме могли да кажем, че днес се намираме на 4.5 години от доказване на очакваните значителни запаси в блока, коментира още Добрев. Безвъзвратно сме закъснели, защото ако този конкурс бе проведен по този начин преди 5 години, вече щяхме да добиваме евтин местен газ и да получаваме стотици милиони на година концесионни възнаграждения. Стартира и конкурсната процедура за предоставяне на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в "Блок 1-22 Терес", който също е разположен в дълбоководната част на Черно море. Обявата вече е публикувана в официалния вестник на ЕС. Крайният срок за оферти е май 2013 г.  До средата на 2013 г. трябва да започне проучването и на този блок.

Опитваме да убедим асамблеята на донорите на Международен фонд "Козлодуй" да финансираме пилотно грантова схема за газификация на домакинства, каза той. През декември асамблеята реши да отложи решението по този въпрос за юни 2013 г., посочи Добрев.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма отбеляза, че Енергийната стратегия на България предвижда битовата газификация да достигне 30 процента през 2020 г. Това ще намали използването на енергия в страната с 19 процента и въглеродните емисии във въздуха с 13 процента.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg