АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Енергетиката, автомобилостроенето, логистиката, резервните части, машините, металите и селскостопанските продукти изпъкват на преден план в двустранните отношения между Турция и България. По отношение на митниците има успешно сътрудничество. Турция има пет ГКПП-та към Европа и три от тях са с България.


България устойчиво изпреварва средния растеж в ЕС, като основен двигател на БВП е потреблението на домакинствата, докато инвестициите и износът остават в застой.


Очаква се ръстовете на цените на жилищата да останат двуцифрени, в диапазона между 10% и 15% под влияние на наличното евтино банково финансиране, недостатъчното предлагане и засилването на търсенето.


Турция си поставя за цел да въведе в експлоатация и четирите реактора на АЕЦ „Аккую“ до 2028 г., като при пълен капацитет на мощностите централата трябва да покрие 10 процента от енергийните нужди на страната.


България е в челните места сред страните, до които този износ е достигнал, съобщи Анадолската агенция. Тази година търсенето е било по-голямо в сравнение с миналата и има увеличение на износа от 10 процента.


Инфлацията до голяма степен се дължи на скока на цените в образованието (94,9 на сто) и при жилищата (70,81 на сто). На месечна основа инфлацията се е понижила до 2,27 на сто спрямо 5,03 процента през предходния месец.


Според данни на ФМ в хранилището има над 147,3 милиона тройунции злато, или около 4581 тона. Златните запаси във Форт Нокс достигат най-голямо количество през 1941 г., когато възлизат на 649,6 милиона тройунции. По данни на Световния съвет по златото (World Gold Council) запасите от злато на САЩ възлизат на общо 8133 тона.


Работниците извън ЕС са заети главно за работа в сферата на услугите (11 на сто) и обща работа (14 на сто), следвани от тези в производството и професионалните и техническите дейности.


Доставките през петролопровода за Турция, който достига до пристанищния град Джейхан, бяха преустановени преди две години заради спорове относно правата върху приходите от продажбите на петрол.


Износът към Казахстан заема най-голям дял от общата сума, като той е в размер на 3,3 милиарда долара. В челните позиции се нареждат още Азербайджан с 3,1 милиарда долара и Узбекистан с 2,2 милиарда долара.